REKLAMA:

Szlachetne paczki trafiły do 33 rodzin z Zambrowa

społeczeństwo
13.12.2010 r., godz. 06.20
Finał akcji Szlachetna Paczka w Zambrowie
Przez dwa dni odbierali paczki od darczyńców i rozwozili do rodzin potrzebujących. Sprawili tym wiele radości rodzinom ubogim. Mowa o wolontariuszach z ZS1 i MG1, którzy włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.

Kilkudziesięciu wolontariuszy w ciągu minionej soboty i niedzieli rozwiozło do 33 rodzin z Zambrowa i okolic paczki w ramach ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.

Akcja, która w Polsce przeprowadzana była po raz dziesiąty, polegała na dotarciu przez wolontariuszy do ubogich rodzin potrzebujących różnorakiej pomocy. Wolontariusze odwiedzali takie rodziny i poprzez wypełnianie specjalnej ankiety mieli za zadanie rozpoznanie faktycznych, a jednoczenie realnych do zaspokojenia potrzeb. W sumie zambrowscy wolontariusze do ogólnopolskiej anonimowej internetowej bazy danych wprowadzili 33 rodziny. Przy każdej wyszczególnione było, czego dana rodzina najbardziej potrzebuje.

Następnie wolontariusze szukali darczyńców w zambrowskim społeczeństwie. I to skutecznie, bo do przygotowania konkretnych paczek zgłosiło się wiele osób indywidualnych, grup oraz instytucji, w tym wszystkie zambrowskie szkoły podstawowe, szkoły SWEIRP (każda ufundowała paczkę dla konkretnej rodziny). Poza tym w ciągu minionych tygodni wolontariusze kwestowali w zambrowskich marketach, aby zebrać produkty, którymi uzupełniane były wybrane paczki. Ponadto darczyńcy zgłaszali się sami, poprzez odwiedzanie oficjalnej strony akcji i deklarowanie chęci przygotowania paczki dla konkretnej rodziny z Zambrowa. W ten sposób paczki dla potrzebujących z Zambrowa przygotowały osoby z Warszawy, Śniadowa, Łomży, Krakowa, a nawet jedna z Edynburga w Niemczech.

- „Mieliśmy taką potrzebę, że chcemy komuś pomóc. W związku z tym, że w Łomży nie było takiego punktu, najbliższy rejon – Zambrów, więc bez wahania zdecydowałam się, że jednak tutaj.” – powiedziała nam pani Bożena Berlińska - nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Śniadowie, która we współpracy z uczniami z sześciu klas przygotowała kompletną paczkę dla 1 rodziny i w dniu finału dostarczyła ją osobiście do Zambrowa.

W paczkach, które często składały się z kilku kartonów, przeważnie znajdowały się produkty spożywcze, chemiczne, ubrania i sprzęt AGD. Największym zaskoczeniem była paczka przygotowana przez 8-letnią Martę z Warszawy, która namówiła rodziców i dziadków aby włączyli się do „Szlachetnej Paczki” i przygotowali prezent dla jednej rodziny z Zambrowa. Nie byłoby w tym nic niezwykłego gdyby nie fakt, że Marta razem z mamą w dniu finału specjalnie przyjechały z Warszawy, aby osobiście dostarczyć przygotowane paczki wolontariuszom i aby tu, na miejscu kupić nową pralkę automatyczną, o którą prosiła wybrana przez nich rodzina.

- „Przedmioty z listy podzieliliśmy na pół. W połowie paczkę przygotowali dziadkowie, a w połowie my zrobiliśmy zakupy z rodzicami.” - powiedziała nam 8-letnia Marta, która przyjechała do Zambrowa razem z mamą – „Mama nie zdziwiła się, że wybranej przeze mnie rodzinie trzeba kupić pralkę i zgodziła się na to.”

- „Zdecydowałam się na wsparcie akcji przede wszystkim dlatego, że był to pomysł Marty, uważam że jest to bardzo wychowawcze, bardzo wspiera pozytywne myślenie u dziecka i to jest w życiu ważne. Ludzie mają różne problemy, każdy może znaleźć się w trudnej sytuacji życiowej, w związku z tym trzeba myśleć także o innych ludziach i wybraliśmy taką rodzinę, która przechodzi bardzo trudne chwile i potrzebuje tej pomocy.” – powiedziała nam pani Kasia, mama Marty.

Wszystkie przygotowane paczki darczyńcy w minioną sobotę i niedzielę dostarczali do zambrowskiego magazynu „Szlachetnej Paczki” – salki gimnastycznej ZS1. Część paczek darczyńcy z odległych miast przesłali firmą kurierską. Paczki, które trafiały do magazynu natychmiast były oznakowane i przekazywane wolontariuszom, którzy wcześniej ankietowali potrzebujące rodziny. Wolontariusze odwiedzili każdą rodzinę ponownie, tym razem dostarczając im paczki z rzeczami, o które prosili. Transportem paczek zajmowali się sami wolontariusze. Pomogli także zambrowscy przedsiębiorcy i policja.

Pomysłodawcami zorganizowania sztabu „Szlachetnej Paczki” w Zambrowie byli wolontariusze z ZS1 Renata Kacprzak i Bartek Boruciak, którzy wciągnęli w to swoich opiekunów: Bogusławę Wiśniewską i Krzysztofa Boruca oraz młodzież wolontariacką z ZS1 i MG1.

Celem „Szlachetnej Paczki” było umożliwienie niesienia skutecznej pomocy. Gratulujemy wolontariuszom i darczyńcom.

GZ






 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: