REKLAMA:

50 lat temu powiedzieli sobie sakramentalne „tak”

społeczeństwo
30.08.2010 r., godz. 06.50
Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego 8 par w gminie Kołaki Kościelne
Za wytrwałość, wierność i dotrzymanie tej przysięgi, w minioną niedzielę otrzymali medale od Prezydenta RP za „długoletnie pożycie małżeńskie”. Mowa o ośmiu parach z Gminy Kołaki Kościelne, które w zdrowiu i szczęściu przeżyły wspólnie pół wieku.

On był 7 lat starszy. Gdy Ona miała kilka lat i bawiła się w pobliżu domu w miejscowości Sanie Dąb, przychodził i sypał piachem, czasem rozrzucał zabawki. Od zawsze był wesoły i muzykalny. Z czasem nauczył się grać na skrzypcach i trzyrzędowej harmonii. Ona, lubiła wesołych ludzi. Gdy grywał na weselach i zabawach, musiała tańczyć z innymi, czasami wyciągała go „ze sceny” i brała do tańca. Znali się kilkanaście lat, gdy znajomość przekształciła się w miłość. Wówczas zdecydowali się na małżeństwo. W 1960 roku powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Doczekali się trojga dzieci i siedmiorga wnucząt. Mowa o państwu Teresie i Stanisławie Milewskich z miejscowości Sanie Dąb, którzy wczoraj razem z siedmioma innymi parami z gminy Kołaki Kościelne świętowali złote gody. Ich receptą na długie lata szczęśliwego, rodzinnego życia jest „Łaska Boska” i zgoda. Jak powiedzieli nam „zgoda buduje”. – „Teraz, po remoncie generalnym (przyp. red. kilka lat temu oboje przeszli poważne operacje serca), zamierzamy przeżyć razem co najmniej kolejnych 20 lat w zgodzie.” – powiedział nam z uśmiechem pan Stanisław.

Państwo Choińscy z Gosi Dużych z decyzją o ślubie nie czekali tak długo, jak Milewscy. Odkąd po raz pierwszy poznali się na spotkaniu rodzinnym, minęło 3 miesiącach i stanęli przed ołtarzem. To On „wypatrzył sobie żonę” i zabiegał o jej względy, tak więc jak sam nam teraz powiedział „musiało się udać”. Doczekali się piątki dzieci i pięciorga wnucząt.

Historia państwa Haliny i Wacława Ciborowskich z Kossak Borowych jest równie romantyczna. Ona pochodziła z Guń, On – z Kossak. Należeli więc do tej samej parafii. Spotykali się co niedziela w kościele. Później - od czasu do czasu na zabawie, gdy w końcu Wacław zapytał Halinę „czy miałaby ochotę spotykać się z nim i widzieć go częściej, a konkretnie – codziennie ... w domu ...”, nie odmówiła. Mają dwoje dzieci i czworo wnucząt.

To tylko trzy, z 8 wyjątkowych historii jakie napisało życie. Osiem par małżeńskich z gminy Kołaki Kościelne, które w tym roku obchodzą jubileusz złotych godów, otrzymało wczoraj medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Są to: Teresa i Stanisław Milewscy, Wiesława i Józef Jemielity, Halina i Wacław Ciborowscy, Eugenia i Stanisław Choińscy, Janina i Bolesław Choińscy, Danuta i Czesław Leśniewscy, Jadwiga i Wawrzyniec Zaniewscy oraz Helena i Kazimierz Michałowscy.

Odznaczenia Prezydenta RP Bronisława Komoroskiego wraz z życzeniami i kwiatami wręczyła wójt gminy Kołaki Kościelna Barbara Wasiulewska w czasie kameralnej uroczystości zorganizowanej przez Urząd Gminy w remizie strażackiej w Kołakach w minioną niedzielę, 29 sierpnia.

- „50 lat temu przysięgaliście sobie wierność i nieskończoną miłość. Dziś składam Wam serdeczne gratulacje za tak pięknie dotrzymane zobowiązanie.” – mówiła wójt Barbara Wasiulewska.

Uroczystość w remizie rozpoczęła się od wzniesienia toastu symbolicznym kieliszkiem szampana za wszystkie złote pary, a po wręczeniu odznaczeń sędziwi jubilaci zostali zaproszeni na obiad. Czas wszystkim umilał Zenon Wójcik, miejscowy organista i nauczyciel muzyki, który specjalnie na tą okazję dokonał wyboru nastrojowych melodii i wierszy o miłości, zaufaniu, lojalności i wierności.

Tego samego dnia w południe, zanim jeszcze pary małżeńskie otrzymały medale i dyplomy, w kościele parafialnym w Kołakach odprawiona została msza św. w intencji jubilatów.

Polecamy:
:: Odznaczenia Prezydenta RP dla 19 par z gminy Zambrów
:: Miłość trwa wiecznie. 34 pary świętowało złote gody
:: 11 par małżeńskich świętowało złote gody
:: 20 par z Gminy Zambrów świętowało Złote Gody
:: Złote gody obchodziło 4 pary z Zambrowa
GZ


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: