REKLAMA:

Polski Dzień Bluesa W Czerwonym Borze

wiadomości z regionu
17.09.2009 r., godz. 06.30
Spotkanie Sławomira Pyrko z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze
O jasnych i ciemnych stronach bluesa opowiadał więźniom z Czerwonego Boru Sławomir Pyrko- muzyk, gawędziarz i miłośnik tego gatunku muzycznego. Spotkanie odbyło się w ramach autorskiego programu „Być Sobą, to żyć wolnym”.
16 września od 4 lat jest świętem polskiego bluesa. Data ta zbiegła się z wizytą i występem w czerwonym Borze Sławomira Pyrki- związanego od lat ze sceną bluesową muzyka-amatora, harmonijkarza, animatora życia kulturalnego, działacza społecznego. Występował on jako gość na scenie między innymi z Kasą Chorych, Banaszak&the Best oraz The Hardworkers. Pełni też funkcję Dyrektora Otwockiego Stowarzyszenia Bluesowego.
Więźniowie zostali „kupieni” już pierwszymi nutami harmonijki Sławka. Przywoływał on znakomitości polskiego bluesa, niestety nieżyjących już, Ryszarda Skibińskiego i Ryszarda Riedla.
Będąc luźnym obserwatorem życia artystycznego, Sławek od strony kulis opowiadał osadzonym o swoich przemyśleniach i spostrzeżeniach dotyczących patologizacji stosunków międzyludzkich wśród osób nadużywających alkoholu, używających narkotyków lub innych środków odurzających. Jak twierdził artysta sam nigdy nie był uzależniony od alkoholu i narkotyków.
W autorskim programie „Być Sobą, to żyć wolnym” omawiał wielopłaszczyznowość zażywania narkotyków na przykładzie gwiazd muzyki i ich fanów. Dalej przeszedł do problemu wzrostu agresji wśród młodzieży i dorosłych na skutek uzależnień.
Swoje doświadczenia i obserwacje przedstawiał w sposób prosty, językiem zrozumiałym i jasnym.
Słowo i muzyka przeplatały się pięknie stwarzając atmosferę sprzyjającą refleksji i zadumie.
Koncert- zwłaszcza w przededniu polskiego dnia bluesa był wspaniałym wydarzeniem artystycznym i kulturalnym. Był też z pewnością dużą dawką motywacji dla osadzonych do podejmowania dobrych wyborów, do wchodzenia na drogę prostą, czystą, wolną od narkotyków, alkoholu i przemocy na całe życie.

Polecamy:
:: Atlantyda odkryta!
:: Mistrz Świata w Czerwonym Borze
:: Kapelan więzienny stworzył oazę dla bezdomnych
:: Zakład karny stawia na rodzinę
:: Rock`owy weekend w Zakładzie Karnym
:: Trafili w końcu za kratki ...
:: Warsztaty literackie w zakładzie karnym
:: Wielka Orkiestra po raz drugi zagrała za więziennymi murami
:: Warsztaty dziennikarskie za kratkami
:: Więźniowie z Czerwonego Boru ufundowali 13 paczek dla uczniów z Zambrowa
:: Z Regionalnej Izby Historycznej do ... Czerwonego Boru
:: Grom Czerwony Bór - kilka faktów ...
:: Musical w Czerwonym Borze
:: "Dobre wybory" w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze
D.Ś.


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: