REKLAMA:

W sobotę wieczorem po raz ósmy wręczono Zambrowskie Żubry

kultura
23.02.2008 r., godz. 19.30
Imprezę poprowadził Robert Głowacki /Fot. Grzegorz Zawistowski
W sobotni wieczór - w przeddzień uroczystości wręczania Oskarów w Los Angeles, w Zambrowie odbyła się uroczysta gala wręczania statuetek Burmistrza Miasta. Do Zambrowskich Żubrów w tym roku nominowanych było 30 osób i instytucji. Laureatów, którzy dzisiejszego wieczoru otrzymali statuetkę Żubra wybierała 10-osobowa kapituła konkursowa, której przewodniczył Zbigniew Korzeniowski.

Bank Spółdzielczy w Zambrowie, Harry and Son oraz Kompania Piwowarska S.A. – jako najbardziej wyróżniający się sponsorzy otrzymali odpowiednio: Złotego, Srebrnego i Brązowego Żubra w kategorii „Sponsor Roku 2007”. Złoty Żubr w kategorii „Twórczość i upowszechnianie kultury” trafił do rąk Zbigniewa Teofila Jacha, który jesienią ubiegłego roku wydał swój pierwszy tomik poezji „... od serca”. W kategorii „Inwestycja roku” kapituła konkursowa postanowiła przyznać dwie równorzędne nagrody: Złotego Żubra państwu Grażynie i Bogdanowi Kaczyńskim za budowę „Ambasady” przy ul. Białostockiej oraz prezesowi Spółdzielni Mieszkaniowej Nadzieja, za budowę nowych bloków mieszkalnych przy ul. Raginisa. Pracownik Pływalni Delfin - Andrzej Bart, za zaangażowanie w naukę pływania oraz upowszechnianie zasad bezpiecznego korzystania z wody, otrzymał Złotego Żubra w kategorii „Upowszechnianie kultury fizycznej”. Statuetka Złotego Żubra za „Działalność społeczną i charytatywną” w tym roku trafiła do rąk Andrzeja Trochimowicza - corocznego organizatora sztabu w Zambrowie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W latach 2002-2008 dzięki zorganizowanym kwestom i imprezom z okazji finałów WOŚP na konto fundacji Jurka Owsiaka Zambrów przekazał 160 301 złotych. Tytuł „Najlepszego sportowca roku” i statuetkę otrzymał natomiast Jakub Strękowski.

Burmistrz „Złotym Żubrem” uhonorował też najlepszego ucznia ze szkół podstawowych - Dagmarę Marlenę Kacprzak (SP4), gimnazjów - Andrzeja Wiktora Dunikowskiego (MG1) oraz szkół ponadgimnazjalnych - Agnieszkę Piechocińską (ZSO).

Gala wręczenia Żubrów była okazją do przyznania dodatkowych wyróżnień, za promocję miasta poprzez naukę. W ten sposób Burmistrz Kazimierz Dąbrowski uhonorował Dorotę Gawryluk - za pracę doktorską pt. "Studium rozwoju architektury Zambrowa na tle architektury małych miast pogranicza Mazowsza i Podlasia" obronioną na Politechnice Krakowskiej w 2006 roku oraz Andrzeja Zawistowskiego - za pracę doktorską pt. „Kombinat i małe miasto (Zambrowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego)”, obronioną w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w 2007 roku.

Uroczysta Gala wręczenia dorocznych nagród Burmistrza Zambrowa odbyła się w minioną sobotę, 23 lutego, tym razem na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 5. Gwiazdą wieczoru była grupa taneczno-akrobatyczna REAN z Krakowa, która zaprezentowała wszystkim gościom wyjątkowe i dynamiczne show, oparte na autorskich programach i układach choreograficznych. Grupa REAN znana jest z występów w takich programach telewizyjnych, jak: „Jaka to melodia”, „Podróże z żartem”, czy „Mój pierwszy raz”. Członkami grupy są: Marta Tajduś - 6-krotna Mistrzyni Polski w gimnastyce sportowej oraz Michał Adamowicz - siódmy zawodnik Świata w Kung-Fu Wushu, Mistrz Europy i 26- krotny Mistrz Polski.

Sobotni wieczór uświetnił również koncert zespołu instrumentalno-wokalnego Camerata, prowadzonego przez panią Mariolę Zalewską, którym rozpoczęła się Gala wręczenia Zambrowskich Żubrów. Camerata była laureatem Zambrowskich Żubrów za 2004. Wśród ponad dwustu gości obecni byli nominowani, władze samorządowe miasta, powiatu i gminy oraz dyrektorzy i przedstawiciele zambrowskich szkół, instytucji i przedsiębiorstw.

Sobotnia gala tradycyjnie już była też okazją do podsumowania tegorocznej działalności Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy funkcjonującego przy Miejskim Gimnazjum nr 1 w Zambrowie. Magdalena Ogrodnik w imieniu wolontariuszy podziękowała sponsorom i mieszkańcom miasta za zaangażowanie i współpracę.

Zambrowskie Żubry przyznane zostały już po raz ósmy, w tym czwarty raz w 7 kategoriach. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko w naszym odczuciu, formułę tą najwyższy czas zmienić. Odnosimy wrażenie, że Zambrów jest zbyt małym miastem, aby co roku nominować i nagradzać osoby i instytucje w 7 tych samych kategoriach. Może warto skostniałą strukturę trochę uelastycznić, wprowadzając do oceny inne obszary życia i aktywności mieszkańców? Mieszkańcy Zambrowa sugerowali nam, że warto pomyśleć nad stworzeniem kategorii, na najlepszy zambrowski produkt, najlepszą firmę, nauczyciela, pracodawcę czy inne.

Przykładem są choćby coroczne nominacje i nagrody w kategorii Sponsor roku. Nie chcemy umniejszać roli sponsorów, dlatego warto wymyślić inną formę podziękowania im. W obecnej sytuacji od kilku lat te same firmy są nominowane i te same otrzymują Żubry. Statuetka w tej kategorii miałaby o wiele bardziej prestiżowy charakter, jeśli co roku trafiałaby tylko do jednej firmy. Rozwiązać to można w prosty sposób, wystarczyło sprecyzować regulamin, wprowadzając do niego zapis, mówiący o tym np., że „laureatem Żubra nie może być osoba, ani firma, która była laureatem nagrody w 3 ostatnich edycjach”.

Podobnie nietrafiony wydaje się, jak na miasto tej wielkości, pomysł „Inwestycji Roku”. Za 2005 rok nie było Żubra w tej kategorii, ponieważ nie zgłoszono kandydatów. W tym roku przy dwóch nominowanych, kapituła nie mogła się zdecydować i przyznała dwa równorzędne Żubry. Tu również nie chcemy umniejszać zasług inwestorów, którzy z całą pewnością zasługują na słowa uznania, ale bez ryzyka można stwierdzić, że nagroda miałaby większy prestiż, gdyby Żubra zdobył jeden z nominowanych.

Organizatorem sobotniej Gali był Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie i Dział Promocji Miasta. Sponsorami imprezy byli: Bank Spółdzielczy w Zambrowie, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o., Hurtownia i Centrum Ogrodnicze ,,Zorza", Komputery ,,Harry and Son" Henryk Radzikowski, Zambrowskie Ciepłownictwo i Wodociągi Sp. z o. o., ,,Zakład Produkcji Kruszywa" w Szumowie k. Zambrowa. Patronami medialnymi gali byli: Miesięcznik samorządowy Monitor Zambrowski, Zambrowski Portal Internetowy www.zambrow.org, Gazeta Współczesna, Radio Nadzieja i Telewizja Kablowa DIPOL.

Jeden z laureatów tegorocznej nagrody – Zbigniew Teofil Jach, ze specjalną dedykacją dla czytelników Zambrowskiego Portalu Internetowego, przekazuje wiersz pt. „Zambrowskie =Żubry=”

Dziś w Zambrowie „Żubra” gala,
Gości na niej jest bez liku.
Ustrojona ładnie sala,
Żubry stoją na stoliku.

Kategorii chyba z pięć...
Sport, kultura, inwestycje...
Każdy ma na żubra chęć,
Każdy wielkie ma ambicje.

Spiker czyta i ogłasza,
Kto złotego żubra strzelił.
Na estradę też zaprasza,
Nagrodami będzie dzielił.

W kategorii sponsor roku,
Piwowary żubra wzięli.
Bank dotrzymał Żubrom kroku,
Razem z nimi się weseli.

Gra muzyka, gromkie brawa.
Gwiazd nastały prezentacje.
Świetny klimat i zabawa,
Czas już jednak na kolację.

Wieczór z żubrem był bajkowy.
Pozostanie on w pamięci.
Za rok znów bezkrwawe łowy,
I tak to, co rok się kręci.

/Zbigniew Jach/
Polecamy z naszego Archiwum:
:: Nominowanie do Zambrowskich Żubrów za 2007 r. z dn. 07.02.2008 r
:: Laureaci Zambrowskich Żubrów 2006 z dn. 24.02.2007 r.
:: Nominowani do Zambrowskich Żubrów 2006 z dn. 21.02.2007 r.
:: Laureaci Zambrowskich Żubrów 2005 z dn. 27.02.2006 r.
:: Nominowaniu do Zambrowskich Żubrów 2005 z dn. 23.02.2006 r.
:: Zambrowskie Żubry 2004 z dn. 28.02.2005 r
:: Zambrowskie Żubry 2003 z dn. 01.03.2004 r.
:: Zambrowskie Żubry 2002 z dn. 02.03.2003 r.
Grzegorz Zawistowski


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: