REKLAMA:

Szpital w Zambrowie spółką samorządową!

inwestycje
24.12.2007 r., godz. 12.00
Podpisanie porozumienia pomiędzy powiatem zambrowskim a Miastem Zambrów w sprawie przystąpienia do spółki samorządowej Szpital Zambrowski /Fot. Daniel Miedzik
W Wigilię Świąt Bożego Narodzenia, 24 grudnia 2007 r., w Starostwie Powiatowym w Zambrowie Starosta Zambrowski Stanisław Rykaczewski i Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski oficjalnie podpisali porozumienie w sprawie dalszych losów zambrowskiego szpitala. Od tej pory to Starostwo Powiatowe będzie odpowiedzialne za promocję i ochronę zdrowia, czyli prowadzenie szpitala. Kilka dni wcześniej stosowne uchwały przyjęli już zarówno Radni Rady Miasta, jak i Rada Powiatu Zambrowskiego.

Dzięki podpisanemu w dniu dzisiejszym porozumieniu Szpital w Zambrowie staje się spółką samorządową z większościowym udziałem powiatu zambrowskiego (51%) i mniejszościowym udziałem miasta (49%). Starosta i Burmistrz liczą jednak na to, że w niedalekiej przyszłości do spółki przystąpią również kolejne gminy: Kołaki Kościelne, Zambrów, Rutki i Szumowo.


Od 2002 roku, przez pięć lat, Szpital w Zambrowie funkcjonował jako Spółka z o.o. należąca do Urzędu Miasta. Stało się tak po podpisaniu 5 lat temu porozumienia między Starostwem Powiatowym a Urzędem Miasta. Wówczas, aby uratować zadłużony szpital przed bankructwem, a w konsekwencji zamknięciem, Starostwo zrzekło się prowadzenia szpitala i spłaca z własnego budżetu (po dzień dzisiejszy) dług powstały przed 2002 rokiem. Miasto natomiast podjęło się prowadzenia niezadłużonego szpitala, jako spółki z o.o. Spółka w dotychczasowym kształcie prowadzona była przez miasto bez bieżących zadłużeń, jednak zdaniem Starosty Rykaczewskiego – za mało była przez Miasto dotowana.

Chcąc aby szpital mógł dalej funkcjonować, a w szczególności po 2012 roku, kiedy w życie wejdą nowe przepisy narzucające ścisłe standardy szpitalom, potrzebne są pieniądze. W sumie kilkanaście milionów złotych, za które zostaną przeprowadzone niezbędne remonty, rozbudowa i doposażenie szpitala. Samo Miasto nie miałoby na to wystarczających środków. Dlatego po wielu próbach podejmowanych przez burmistrza Kazimierza Dąbrowskiego, m.in. prywatyzacji szpitala, ostatecznie w drodze wielu rozmów i negocjacji postanowiono, aby zadanie dotyczące prowadzenia szpitala z powrotem przekazać Starostwu Powiatowemu i stworzyć wspólną spółkę samorządową Starostwa, Miasta, a w niedalekiej przyszłości również kolejnych chętnych gmin wiejskich.

Starosta Zambrowski Stanisław Rykaczewski powiedział, że stosowne rozmowy prowadzi już ze wszystkimi gminami. Dwie z nich podpisały już nawet wstępne deklaracje przystąpienia do spółki samorządowej Szpital Zambrowski.

W ten sposób władze samorządowe chcą zwiększyć kapitał zakładowy szpitala, a dodatkowo liczą na łatwiejsze pozyskanie funduszy unijnych dla publicznych szpitali z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (szpital będzie spółką samorządową, a nie jak przez ostatnie 5 lat spółką z o.o.).

- Już na początek nowego roku planowane jest tworzenie koncepcji modernizacji Szpitala. – powiedział Starosta Rykaczewski. – Potem zostanie pozyskanie środków Unijnych i przeprowadzenie planowanego remontu – dodał.
Daniel Miedzik, Grzegorz Zawistowski


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: