REKLAMA:

„Niech Kusy będzie Twoim wzorem!” - święto patrona zambrowskiej „Trójki” [foto]

edukacja
11.04.2018 r., godz. 17.00
fot. Grzegorz Zawistowstowski / Kacper Potęga
Jak co roku w kwietniu społeczność Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zambrowie obchodziła święto patrona. Oprócz uroczystego apelu odbyły się zawody lekkoatletyczne.

Kwiecień to dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Zambrowie miesiąc szczególny. Rokrocznie właśnie wtedy społeczność szkoły czci pamięć swojego patrona - Janusza Kusocińskiego. W tym roku szkolnym Święto Patrona odbyło się we wtorek, 10 kwietnia.

Tego dnia mury „Trójki” odwiedzili honorowi goście - przedstawiciele władz miasta, dyrektorzy i uczniowie zaprzyjaźnionych szkół, zwycięzcy przeprowadzonych przez szkołę konkursów, a także członkowie Rady Rodziców. Wszyscy uczestniczyli w uroczystości poświęconej nie tylko Patronowi, lecz także polskim olimpijczykom i patriotom.

Podczas apelu uczniowie przypomnieli wojenne losy Janusza Kusocińskiego oraz przedstawili sylwetki kilkunastu polskich sportowców, którzy w trudnych dla ojczyzny chwilach stanęli do walki o niepodległość kraju. Znaleźli się wśród nich olimpijczycy z Paryża, Los Angeles i Amsterdamu, lekkoatleci, szermierze, narciarze, hokeiści. Uczestniczyli oni w kampanii wrześniowej w 1939 r, walczyli w szeregach powstańców warszawskich, działali w konspiracyjnych organizacjach. Wszyscy odznaczyli się niezwykłą odwagą, hartem ducha i wytrwałością.

W czasie uroczystości rozstrzygnięto także międzyszkolny konkurs pod hasłem „Polscy sportowcy na drodze do niepodległości”. Uczestnicy rywalizacji musieli wykazać się wiedzą na temat polskich olimpijczyków uczestniczących w walkach o wolność i nieodległość. Najlepszymi okazali się:
:: I miejsce - Małgorzata Jabłonowska, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zambrowie
:: II miejsce - Alan Kowalski, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zambrowie
:: III miejsce ex-aequo:
- Justyna Lubiejewska, Szkoła Podstawowa w Wiśniewie
- Jan Saniewski, Szkoła Podstawowa Nr 5 w Zambrowie
- Daniel Kacprzyk, Szkoła Podstawowa Nr 3 w Zambrowie

W szkole „Kusego” w dniu święta Patrona nie mogło zabraknąć akcentu sportowego. Po części oficjalnej odbyły się zawody lekkoatletyczne dla uczniów klas I – VII.

Uroczystość była niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu. Lekcją, która na długo pozostanie w pamięci uczniów.


RN


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: