REKLAMA:

Rozmawiali o tym, jak nie zmarnować swojego życia [foto]

edukacja
21.03.2018 r., godz. 15.00
Poruszające świadectwa, rapowanie, indywidualne rozmowy oraz wspólne zdjęcia. Tak przebiegało tegoroczne spotkanie związane z profilaktyką uzależnień organizowane przez Miejskie Gimnazjum Nr 1 w Zambrowie. Tym razem przed zambrowską młodzieżą zaprezentowała się znana grupa - RYMCERZE.

Spotkanie związane z profilaktyką uzależnień adresowane do młodzieży odbyło się dzisiaj, 21 marca w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury w Zambrowie. Organizatorem zajęć od kilku lat jest Miejskie Gimnazjum Nr 1, przy finansowym wsparciu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zambrowie oraz Burmistrza Miasta Zambrów. Gośćmi specjalnymi tegorocznego spotkania była grupa RYMCERZE z programem „Nie zmarnuj swojego życia”.

Grupa RYMCERZE istnieje od 2008 roku. Tworzą ją Bęsiu oraz Dj Yonas. Od wielu lat uczestniczą oni w największych chrześcijańskich festiwalach, rekolekcjach i innych spotkaniach. W latach 2013–2017 Bęsiu i Dj Yonas dotarli z projektem „Nie zmarnuj swojego życia” do ponad 270 tysięcy młodych ludzi w ponad 410 szkołach w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Kanadzie, Belgii, Francji oraz w Wielkiej Brytanii.

Podczas spotkania członkowie grupy RYMCERZE ostrzegali zambrowską młodzież przed próbowaniem używek. Zachęcali uczniów do bycia sobą, do odkrywania swoich talentów i rozwijania swoich pasji. Zarówno Bęsiu, jak i DJ Yonas dzielili się świadectwami swojego życia. Nie zabrakło również prezentacji utworów z repertuaru muzyków.

- „Kiedy miałem 14 lat, siedziałem na ławce ze swoim kolegą i podszedł do mnie kolega mojego starszego brata, który powiedział: Młody Bęś co ty tak siedzisz na ławce, chodź z nami na melanż. Pamiętam jak poszedłem z nim na tę imprezę. Weszliśmy do mieszkania, były tam znajome twarze, ale starsi ode mnie goście. Kilkanaście osób na imprezie, osiem leży na ziemi. Mówią: Masz wódeczkę, tu browarek, baw się dobrze. Pamiętam, jak zacząłem z nimi imprezować. Wracałem do domu i mama mi mówiła Nie masz prawa tego robić, nie masz prawa niszczyć swego życia, marnować go. Więc z jednej strony miałem rodziców, którzy mówili mi nie rób tego, a z drugiej kumpli, którzy mówili chodź na melanż. (…) Bywałem sporadycznie na imprezach. Po roku zadzwonił kumpel mojego brata i zaprosił mnie na imprezę, gdzie byli starsi ode mnie goście. Pojechałem tam, przywitałem się ze wszystkimi i usiadłem z nimi. Wtedy oni po raz pierwszy wyciągnęli na stół narkotyki i pierwszym wielkim błędem, jaki ja popełniłem w swoim życiu, to było sięgnięcie po te narkotyki. (…) Kiedy zbliżała się moja osiemnastka, kumple chcieli zrobić mi imprezę. Ale przed osiemnastką przyszła do mnie mama i powiedziała, że ma dla mnie prezent na urodziny – wyjazd do Chorwacji. Pomyślałem elegancko, poleżę sobie na plaży. Miałem wszystko spakowane, wsiadam do autokaru, a tam babcie. Okazało się, że mama zapisała mnie na festiwal dla młodych w Medjugorie, który odbywa się corocznie w sierpniu i przyjeżdża tam 60 tysięcy ludzi z całego świata. (…) Po powrocie do Polski przyszedł do mnie kumpel powiedział, że jest taki melanż, że będzie więcej trawy niż na łące i więcej prochów niż na cmentarzu. Pierwszy raz powiedziałem nie. Niektórzy mówili, że Bęsiu nie wytrzyma jednego dnia. Nie uwierzycie, minęły dwa tygodnie i wstąpiłem do wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, gdzie zacząłem się modlić. Minął miesiąc, minął rok, później jedenaście lat, a teraz już dwunasty rok. Od 11 lat jestem wolny od narkotyków, papierosów i alkoholu. Mam żonę i trójkę dzieci.” - mówił Łukasz „Bęsiu” Bęś.

Na koniec spotkania grupa RYMCERZE przygotowała małą niespodziankę. Odważne osoby mogły wyjść na scenę i razem z nimi rapować. W trakcie występów młodzież miała za zadanie powiedzenie, dlaczego nie warto zmarnować swojego życia oraz podzielenia się swoimi pasjami. Nie zabrakło wspólnych zdjęć i rozmów.

Jak zdradziła nam pedagog Miejskiego Gimnazjum Nr 1 w Zambrowie Marta Kotowska w tym roku młodzież gimnazjum oraz uczniowie klas VII zambrowskich szkół podstawowych wezmą udział w spotkaniu profilaktycznym, którego bohaterką będzie sędzia Anna Maria Wesołowska. Wydarzenie to zaplanowane jest na 10 maja. Warto dodać, że znana wszystkim sędzia Wesołowska spotka się również z osobami dorosłymi: rodzicami, nauczycielami i przedstawicielami różnych instytucji. O szczegółach wydarzenia będziemy informowali na łamach naszego Portalu.
BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: