REKLAMA:

Traktorem dookoła świata [foto]

kultura
09.03.2018 r., godz. 22.00
25 tysięcy kilometrów pokonali już uczestnicy podróży dookoła świata jadąc ... traktorem. Mowa o grupie podróżników, wśród których był Marcin Obałek. Podczas dzisiejszych spotkań pan Marcin opowiedział zambrowskiej młodzieży o ostatniej podróży ciągnikiem rolniczym, której miejscem docelowym była Grecja.

Podróżnik Marcin Obałek spotkał się dzisiaj, 9 marca z zambrowską młodzieżą podczas dwóch spotkań organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zambrowie. Pierwsze z nich miało miejsce w filii MBP przy alei Wojska Polskiego 25, natomiast drugie w oddziale dla dorosłych MBP przy ul. Wyszyńskiego 2.

Marcin Obałek jest podróżnikiem i członkiem zarządu Fundacion Mundo Puro w Boliwii, a także sternikiem dłubanki na Rio Beni i właścicielem małego poletka z kilkoma bananowcami na Pogórzu Yungas. Z pochodzenia poznaniak, który z rodziną zamieszkał na Podlasiu, gdzie realizuje m.in. projekty edukacyjne Akademii Podróżowania oraz Podlaski Festiwal Kultur i Podróży ToTuToTam, za co został wyróżniony przez Gazetę Wyborczą w plebiscycie „Przystanek Młodzi”. Do tej pory dał się poznać jako współautor takich projektów, jak: „Traktoriada”, „Z Kopyta - konno dookoła świata” czy „Polskiej Ekspedycji Amazońskiej”. Jest także głównym pomysłodawcą „Podlaskiego Festiwalu Kultur i Podróży”.

Podczas dzisiejszego spotkania podróżnik opowiadał słuchaczom o najświeższym etapie traktoriady, czyli wyprawy traktorem dookoła świata. Ostatnią z zagranicznych wypraw ciągnikiem rolniczym była podróż z Polski do Grecji. Do miejsca docelowego podróżnicy dojechali przez: Słowację, Węgry, Słowenię, Chorwację, Bośnię, Czarnogórę i Albanię. Jak się okazuje, byli bardzo mile przyjmowani przez mieszkańców tych państw.

- „Jesteśmy bardzo często zapraszani przez miejscowych rolników czy reprezentantów miast i miasteczek. Bierzemy udział w licznych spotkaniach kulturalnych. Generalnie bardzo dużo takiej pozytywnej, ciepłej reakcji płynie ze strony tych osób. Często zapraszani jesteśmy gdzieś na nocleg, na posiłki. Jak wjechaliśmy już na Bałkany to spadła nam liczba pokonywanych dziennie kilometrów. Spowodowane było to właśnie tym, że na każdym kroku ktoś nas witał, chciał z nami porozmawiać i zapraszał nas do siebie.” - powiedział nam Marcin Obałek.

Jak zdradził nam Marcin Obałek, jednym z głównych celów takich spotkań z młodzieżą jest zainteresowanie młodych ludzi podróżami, a także zmotywowanie ich do wyznaczania sobie celów i konsekwentnego realizowania ich.

- „Mam nadzieję, że uda mi się w młodzieży zaszczepić bakcyla do podróżowania i odkrywania. Jednym z naszych założeń, podczas takich spotkań jak dzisiejsze, jest motywowanie młodzieży do pracy. Traktor właśnie uczy tej wytrwałości. Trudno jest sobie wyobrazić, że traktorem można udać się w podróż dookoła świata. Na tę chwilę przejechaliśmy już 25 tysięcy kilometrów. Nie ważne czy jednego dnia przejedziemy 10 km, czy 100, ale jedziemy przed siebie i realizujemy wyznaczony już wcześniej cel i dążymy do jego osiągnięcia. Tak więc nie ważne co tym naszym celem jest, ważne żeby go mieć i być konsekwentnym w swoich działaniach.” - dodał uczestnik traktoriady.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: