REKLAMA:

Nieoczekiwany problem przy inwestycji za „podkową” [foto]

inwestycje
05.03.2018 r., godz. 13.40
Realnie zagrożony jest pierwotnie wyznaczony przez Miasto termin wykonania prac za koszarowym budynkiem Magazynowa 2 w ramach tzw. małej rewitalizacji. To pokłosie wniosku, złożonego do Sądu Rejonowego w Zambrowie przez jednego z miejskich radnych. Nie zgadza się on z nakazem rozbiórki garażu stojącego na terenie objętym inwestycją Miasta, który jak tłumaczy, użytkuje od około 30 lat. Do czasu wyjaśnienia sprawy sąd nakazał wstrzymanie jego wyburzenia.

Dwa tygodnie temu informowaliśmy, że rozpoczęły się prace przy zagospodarowaniu terenu za koszarowym blokiem Magazynowa 2 w Zambrowie (za tzw. „podkową”). Nieoczekiwanie jednak Miasto zaczęło borykać się z problemami natury formalnej, które mogą spowodować opóźnienia w wykonaniu tej inwestycji na czas. O co dokładnie chodzi?

W styczniu trwały roboty mające na celu dostosowanie terenu pod tę inwestycję, polegające na rozbiórkach garaży przez ich właścicieli. Jednym z obiektów przewidzianych do rozbiórki jest zabudowa garażowa znajdująca się w rogu terenu objętym inwestycją. Ta do dziś nie została jednak zlikwidowana. Jego użytkownikiem, jak się okazuje, jest jeden z radnych Rady Miasta Zambrów. Nie zgadza się on z nakazem rozbiórki i w styczniu złożył w tej sprawie pismo do Sądu Rejonowego w Zambrowie.

Radny wnioskuje w nim o przejęcie zabudowy przewidzianej do rozbiórki na własność poprzez zasiedzenie. To jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Prawo daje taką możliwość posiadaczowi nieruchomości, który traktuje ją jako swoją własność, innymi słowy: faktycznie ją posiada i wyraża zamiar wykonywania w stosunku do niej uprawnień właściciela nieprzerwanie przez 20 lat i wszedł w jej posiadanie w dobrej wierze. Natomiast w przypadku, gdy posiadacz w chwili nabycia wiedział, że rzecz jemu nie przysługuje i istnieje jej prawowity właściciel, to wszedł w posiadanie rzeczy w złej wierze. Prawo nie wyklucza jednak możliwości nabycia takiej nieruchomości na własność, ale może to nastąpić dopiero po upływie 30 lat.

Radny liczy, że te przepisy pozwolą mu przejąć przewidziany do rozbiórki garaż na własność. W rozmowie z nami tłumaczy, że użytkuje go nieprzerwanie od około 30 lat i jego zdaniem to powinno z powodzeniem pozwolić mu na takie działanie.

Rozbiórka garażu wstrzymana decyzją sądu
Wniosek złożony przez miejskiego radnego zaskutkował tym, że sąd postanowił o wstrzymaniu rozbiórki zabudowy garażowej do czasu wyjaśnienia sprawy. Biorąc pod uwagę fakt, że nie została jeszcze nawet wyznaczona data pierwszej rozprawy, termin wykonania całej inwestycji, który przewidziany jest do końca października tego roku, może się opóźnić.

Temat ten został poruszony podczas ostatniej sesji Rady Miasta Zambrów, która odbyła się 27 lutego. Wywołał go radny Jacek Olszewski, który poprosił o wyjaśnienie tej sprawy przez burmistrza.

- „Sąd zakazał nam rozbiórki tego konkretnego garażu. To koliduje trochę z projektem budowy komórek i najprawdopodobniej spowoduje opóźnienia w realizacji inwestycji. To potrwa, bo jeszcze sprawa o zasiedzeniu nie została wyznaczona i nie sądzę, żeby skończyło się to na jednym posiedzeniu.” - mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta Zambrów zastępca burmistrza Bogdan Kamiński.

Jak ustaliliśmy, Miasto złożyło już zażalenie na postanowienie sądu o wstrzymanie rozbiórki garażu. Jak tłumaczy nam zastępca burmistrza, jeżeli sąd rozpatrzy je w miarę szybko, wówczas samorząd będzie wiedział, czy konieczna będzie zmiana planu zagospodarowania przestrzennego terenu objętego inwestycją czy nie. Tak czy inaczej Miasto nie zakłada opcji, w której inwestycja miałaby nie zostać zrealizowana, dlatego prace, które nie kolidują z zabudową garażową przewidzianą do rozbiórki, mają być prowadzone zgodnie z projektem.

Przypomnijmy, że za koszarowym blokiem Magazynowa 2 zaprojektowano utworzenie miejsc postojowych na 58 samochodów osobowych, w tym trzech miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Powstać ma tam też wewnętrzna linia kablowa oświetlenia terenu i przyłącza kanalizacji deszczowej. W ramach tego zadania, obok miejsc postojowych, przewidziano budowę budynku gospodarczego, w którym mają się znaleźć 43 komórki lokatorskie. Ponadto przy budynku gospodarczym zaprojektowano osłonę śmietnikową, a całość mają jeszcze uzupełnić ciągi piesze, nowe ławki, nasadzenia zieleni oraz plac zabaw dla dzieci.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: