REKLAMA:

Miasto Zambrów planuje dofinansować wymianę pieców. Jesteś zainteresowany? Wypełnij ankietę

samorząd
28.02.2018 r., godz. 15.30
Miasto Zambrów idzie na walkę z zanieczyszczeniami powietrza. W tym celu planuje realizację projektu dotyczącego wymiany starych i nieekologicznych kotłów na ekologiczne źródła ogrzewania nieruchomości prywatnych na terenie Zambrowa. Wszystkie osoby zainteresowane dofinansowaniem wymiany pieca proszone są o wypełnienie specjalnej ankiety.

Miasto Zambrów przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła w domach na terenie Zambrowa. Do złożenia przez samorząd takiego wniosku niezbędna jest wiedza na temat zainteresowania mieszkańców udziałem w programie. Miasto rozpoczęło zatem nabór ankiet dla osób zainteresowanych modernizacją indywidualnych źródeł ciepła, tj. wymianą tradycyjnego nieekologicznego źródła ogrzewania, opartego na paliwie stałym, na ekologiczne źródło ogrzewania.

- „Podanie danych w ankiecie jest dobrowolne i zostanie wykorzystane jedynie w celu realizowania programu. W przypadku gdyby jakiś danych Państwo nie chcieli podawać, proszę je pominąć, ale im bardziej dane będą sprecyzowane, pozwoli to Gminie lepiej przygotować program. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.” - przekazują urzędnicy.

Zaznaczamy, że ankieta jest jedynie wstępną deklaracją chęci uczestnictwa w programie, a jej wypełnienie i złożenie nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem do udziału w programie i otrzymaniem dotacji. Obecnie nie ma bowiem możliwości oszacowania kwoty dofinansowania uzyskanego w trakcie realizacji projektu. Te informacje będą znane dopiero po analizie danych na temat liczby zainteresowanych osób i określeniu ogólnych kosztów projektu.

Ankiety będą przyjmowane do 30 marca 2018 roku w Urzędzie Miasta (pokój 235) oraz drogą elektroniczną pod adresem um@zambrow.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 86 271 22 10 (wew. 45 lub 27).

W Polsce ciągle nie ma norm paliw stałych i norm jakości pieców. Samorządy nie mają podstaw, by wymusić na mieszkańcach stosowanie lepszych paliw i pieców. Według fachowców to właśnie przydomowe kotłownie i piece na paliwo stałe są głównym źródłem emisji do środowiska m.in. pyłów PM10, PM2,5 czy benzopirenu.

Problem zanieczyszczonego powietrza istnieje zimą także w Zambrowie, co można zauważyć szczególnie przy ujemnych temperaturach i bezwietrznej pogodzie. Wówczas w naszym mieście nie oddycha się dobrze, a jest to prawdopodobnie „zasługa” wysokiego stężenia niebezpiczenych pyłów wydobywających się z kominów nieruchomości jednorodzinnych.

Niestety w Zambrowie nie funkcjonuje obecnie stacja pomiarowa stężenia pyłów w powietrzu, stąd też nie wiemy dokładnie, jakim powietrzem oddychamy w naszym mieście. Burmistrz zapowiedział jednak montaż takich urządzeń w bieżącym roku.

Zachęcamy do wypełnienia ankiety, dostępnej do pobrania w załączniku do tego artykułu, pozwalającej na rozpoznanie skali potrzeb i zainteresowania wymianą źródeł ciepła wśród mieszkańców Zambrowa.

ŁC


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: