REKLAMA:

„Wyklęty” w zambrowskim kinie. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

zapowiedzi - repertuar
27.02.2018 r., godz. 15.00
1 marca na ekran zambrowskiego kina trafi film "Wyklęty" opowiadający o losach "Lola" - żołnierza podziemia antykomunistycznego, którego pierwowzorem dla twórców był Józef Franczak "Lalek".

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w zambrowskim kinie będzie można zobaczyć jeden z ważniejszych filmów poświęconych żołnierzom zbrojnego podziemia. Mowa o najnowszym obrazie Konrada Łęckiego pt. „Wyklęty”, którego akcja toczy się w powojennej Polsce. Projekcja tego filmu odbędzie się w najbliższy czwartek, 1 marca o godzinie 19:30.

Mianem „żołnierzy wyklętych” lub inaczej „niezłomnych” określa się członków oddziałów, które w latach 1944–56 wchodziły w skład antykomunistycznego podziemia. Żołnierze wyklęci nie godzili się na porządek ustanowiony w Polsce w wyniku zakończenia II wojny światowej, za co przez długie lata ścigani byli przez władze komunistyczne. Wielu z nich zostało skazanych na karę śmierci lub długoletnie więzienie. Komunistyczny aparat bezpieczeństwa bezwzględnie zwalczał wszelkie przejawy antykomunistycznego oporu. W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej rozpowszechniano nieprawdziwy wizerunek żołnierzy z organizacji podziemnych i przemilczano patriotyczną postawę części oddziałów. Pamięć o uczestnikach podziemia antykomunistycznego z lat 1944-1956 doczekała się ustanowienia w 2011 roku Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest on w dniu 1 marca – w rocznicę wykonania wyroku śmierci na ostatnich dowódcach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

„Wyklęty” to oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.

Uwaga! Każdy, kto przyniesie ze sobą do kina swoją książeczkę wojskową, za bilet zapłaci 10zł!


ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: