REKLAMA:

Co 45 minut jedno zarejestrowane wykroczenie!

policja
27.02.2018 r., godz. 12.50
Ponad 83 tys. kilometrów, prawie 4 tys. ujawnionych wykroczeń i mandaty na ponad 700 tys. złotych. Tak można podsumować roczną pracę nieoznakowanego radiowozu zambrowskiej policji wyposażonego w wideorejestrator.

Volkswageny passaty, ople vectry czy skody octavie, szczególnie srebrne i czarne, widziane w lusterku wstecznym, budzą już od kilkunastu lat niepokój wielu kierowców, szczególnie tych, którzy przekraczają dozwoloną prędkość lub wyprzedzają w niedozwolonych miejscach. Często zauważenie w lusterku takiego „podejrzanego” samochodu powoduje u niektórych kierowców odruch puszczenia nogi z pedału gazu. Niektórzy kupują sobie CB-radia, aby ostrzegać się przed policyjnymi patrolami, fotoradarami czy nieoznakowanymi samochodami z wideorejestratorami. W wielu przypadkach, na niewiele się to zdaje, o czym świadczy statystyka zarejestrowanych wykroczeń i wystawionych mandatów nieoznakowanego pojazdu wyposażonego w wideorejestrator.

W codziennej pracy policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego w Zambrowie taki radiowóz wykorzystywany jest od jesieni 2008 roku. Od czterech lat postrach wśród kierowców sieje volkswagen passat B7 z bardzo mocnym silnikiem benzynowym V6 o pojemności 3,6 l i mocy 300 KM oraz napędem na 4 koła. W 2017 roku funkcjonariusze z zambrowskiej komendy przy pomocy tego pojazdu ujawnili 3994 wykroczenia.

Na podstawie nagranych wykroczeń mundurowi tylko w ciągu jednego roku nałożyli na kierowców 3334 mandaty i sporządzili 99 wniosków o ukaranie do sądu w sytuacjach, gdy kierowcy odmówili przyjęcia mandatu.

Ogólna kwota mandatów wystawionych przez funkcjonariuszy z Zambrowa pracujących przy pomocy wideorejestratora w nieoznakowanym pojeździe wyniosła w 2017 roku 708 tys. 540 zł.

Jak udało nam się ustalić, pojazd w ciągu roku przejechał w sumie 83 061 km, czyli 6,9 tys. km miesięcznie, a więc ok. 230 km dziennie. Urządzenie pracowało w sumie 2819 godzin, co daje średnio niecałe 8 godzin dziennie. Porównując to z ilością zarejestrowanych wykroczeń, daje to statystycznie nieco ponad 4 wykroczenia na każde 3 godziny pracy urządzenia, czyli 1 wykroczenie co 45 minut.

Dla porównania w 2016 r. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Zambrowie wykorzystując wideorejestrator ujawnili 2410 wykroczeń, na podstawie których mundurowi nałożyli na kierowców 1893 mandaty. Liczby te są znacznie mniejsze, niż za rok 2017, jednak było to spowodowane awarią pojazdu, która trwała 151 dni, w związku z czym nieoznakowany radiowóz w 2016 roku siał postrach na ulicach naszego powiatu jedynie przez 7 miesięcy.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: