REKLAMA:

Policja przeprowadziła „odblaskowy eklsperyment” [foto+video]

policja
09.02.2018 r., godz. 12.00
Ciemna okolica, radiowóz z włączonymi światłami, a pomimo tego przed nim, w oddali, niewidoczna młodzież. Wszystko jednak się zmienia, gdy do swoich kurtek przypięli odblaski. Tak wyglądał przygotowany przez policjantów podlaskiej drogówki "odblaskowy eksperyment", który miał miejsce wczoraj w Długoborzu Pierwszym. Akcję poprzedziła krótka prelekcja w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej skierowana do osób starszych.

Okres jesienno–zimowy to czas, kiedy pogarszają się znacznie warunki drogowe. Często widoczność jest ograniczona i szybko zapada zmrok. Dlatego też podlascy policjanci w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, oprócz interweniowania w stosunku do łamiących prawo na drodze kierowców, ogromny nacisk kładą na widoczność pieszych na drodze. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zorganizowali wczoraj wieczorem na terenie działania KPP w Zambrowie „odblaskowy eksperyment”.

Wcześniej asp. sztab. Aneta Łukomska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, po zakończonym nabożeństwie wieczornym w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie, poprowadziła część teoretyczną w postaci krótkiej prelekcji, skierowanej do osób starszych. Policjantka przekazywała, na co zwrócić uwagę i jak postępować, by nie stać się ofiarą oszustów dokonujących przestępstw metodą na wnuczka, policjanta czy urzędnika państwowego.

Następnie organizatorzy tego profilaktycznego przedsięwzięcia spotkali się w okolicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Długoborzu, by przeprowadzić niecodzienny eksperyment profilaktyczny demonstrujący mieszkańcom w plenerze skuteczność oddziaływania elementów odblaskowych na widoczność pieszych na drodze. Podczas tego doświadczenia, w ciemnej okolicy ustawiony został pojazd z włączonymi światłami, a przed nim w oddali znajdowała się grupa młodzieży, która jak się okazało, była niewidoczna pomimo włączonych świateł w samochodowych reflektorach. W prawdziwej sytuacji na drodze byłoby to bardzo niebezpieczne. Wszystko się zmienia, gdy chwilę później młodzi ludzie umieścili na swoich kurtkach odblaski.

Ta krótka pozorowana sytuacja pokazała, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych są elementy odblaskowe. Bez względu na ich kolor, czy też wielkość jedno jest pewne – odblask znacznie poprawia widoczność pieszego na drodze.

Po zakończeniu eksperymentu, każda z osób otrzymała od policjantki element odblaskowy, do którego noszenia zachęcano również w mieście. Oczywiście mundurowi przekazując odbiorcom akcji odblaski przypominali zebranym, że w myśl aktualnie obowiązujących przepisów każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, zobowiązany jest do ich noszenia w sposób widoczny dla kierujących. Policjanci również podkreślali, że to nie grożąca grzywna i nie obowiązek powinny sprawiać, że piesi będą korzystać z takich elementów, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i życie.

Przedsięwzięcia profilaktyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych odbywają się na terenie całego województwa podlaskiego, m.in. w ramach akcji edukacyjno-informacyjnej pn. „Świeć przykładem!”, która została przygotowana przez Komendę Główną Policji wspólnie z Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.

Poniżej przedstawiamy materiał filmowy, przedstawiający wczorajszą akcję policji przeprowadzoną w Zambrowie i Długoborzu Pierwszym.ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: