REKLAMA:

Zimowy rajd konny Szlakiem Powstań Narodowych zawitał do Szumowa [foto+video]

wiadomości lokalne
07.02.2018 r., godz. 13.55
Zimowy rajd konny Szlakiem Powstań Narodowych zawitał do Szumowa
W Szumowie pojawiło się kilku strudzonych drogą jeźdźców na koniach, którzy zwracali uwagę swoimi oryginalnymi strojami. Byli to uczestnicy 1. zimowego rajdu konnego Szlakiem Powstań Narodowych w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości, którzy zaprezentowali miejscowej młodzieży pokazy kawaleryjskie.

Dziś w Szumowie odbyło się niezwykłe wydarzenie patriotyczne. Około godziny 10:00 w miejscowym skansenie rozpoczęły się pokazy kawaleryjskie, w których uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół w Szumowie. Prezentacja zorganizowana była w ramach 1. zimowego rajdu konnego Szlakiem Powstań Narodowych w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez nasz kraj.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich ma na celu upamiętnienie Powstań Narodowych (Konfederacja Barska 1768-1772, Insurekcja Kościuszkowska 1794, Powstanie Listopadowe 1830-1831, Powstanie Styczniowe 1863-1864), mających wpływ na odzyskanie niepodległości w 1918 roku. Od 20 stycznia do 9 lutego członkowie Stowarzyszenia odwiedzą kilkadziesiąt miast, w których podczas postojów przekazują ich mieszkańcom wiedzę o wydarzeniach historycznych, mających wpływ na odzyskanie niepodległości przez Polskę.

- „Składamy hołd Powstańcom Styczniowym, których mogiły są na naszym szlaku. Powstańcom Listopadowym, wojskom Napoleona oraz wojskom roku 1919 i 1920. Staramy się w ten sposób, jedyny dla nas możliwy i dostępny, uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości. Konie to nasza pasja.” - powiedział nam Andrzej Józef Podolski ze Sztumu.

W trakcie 700-kilometrowego marszu w warunkach zimowych, jeźdźcy na koniach odwiedzą miejscowości: Kobyłka, Wołomin, Strachówka-Borucza, Stoczek Węgrowski, Ciechanowiec, Bielsk Podlaski, Hajnówka, Narew, Supraśl, Sokółka, Lipsk, Balinka, Augustów, Rajgród, Goniądz, Wizna, Łomża, Szumowo, Ostrów Mazowiecka, Wyszków, Zabrodzie, Dąbrówka i Radzymin.

Organizatorzy pokazów mają doświadczenie w realizacji m.in. inscenizacji „Bitwy Warszawskiej 1920 r.” w Ossowie, Mistrzostw Polski Formacji Kawaleryjskich oraz Inscenizacji Bitwy Insurekcji Kościuszkowskiej „Bój pod Kobyłką”.

Poniżej zamieszczamy materiał video z dzisiejszych pokazów kawaleryjskich w Szumowie.ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: