REKLAMA:

Order Polonia Restituta dla Kazimierza Chodzickiego z gm. Kołaki Kościelne [foto]

wiadomości lokalne
06.02.2018 r., godz. 13.00
Fot. Starostwo Powiatowe w Zambrowie
Kombatant Kazimierz Chodzicki, mieszkający na co dzień w miejscowości Wiśniówek Wertyce (gm. Kołaki Kościelne), został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zasłużony były żołnierz AK i działacz „Solidarności” otrzymał odznaczenie we własnym domu z rąk wiceministra Jarosława Zielińskiego.

Walczył w czasie II wojny światowej, a w PRL był więziony za działalność opozycyjną - porucznik Kazimierz Chodzicki został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył mu wczoraj Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński. Wniosek o uhonorowanie zasłużonego kombatanta złożył Wicestarosta Zambrowski Stanisław Rykaczewski.

Uroczystość odbyła się w domu pana Kazimierza Chodzickiego we wsi Wiśniówek Wertyce w gminie Kołaki Kościelne. Oprócz wiceministra i lokalnych samorządowców, pojawili się na niej koledzy odznaczonego z Solidarności: Lech Feszler i Bernard Bujwicki. Oprócz państwowego odznaczenia pan Kazimierz otrzymał od władz powiatowych list gratulacyjny oraz pamiątkowy Srebrny Dukat z wizerunkiem abp. Józefa Michalika.

Kazimierz Chodzicki był żołnierzem Armii Krajowej oraz działaczem „Solidarności”, której lokalne struktury tworzył w Zambrowie. Był dwukrotnie aresztowany. Po raz pierwszy w latach powojennych za partyzantkę, a następnie za działalność w „Solidarności”.

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta), które otrzymał wczoraj Kazimierz Chodzicki, to drugie pod względem starszeństwa polskie odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego). Nadawane jest za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921. Order dzieli się na pięć klas. Drugą pod względem wagi jest Krzyż Komandorski z Gwiazdą.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: