REKLAMA:

Skutki kontroli zwolnień lekarskich

wiadomości z regionu
24.01.2018 r., godz. 09.00
Zwolnienie od pracy, które wystawia nam lekarz nie zawsze i nie wszystkim służy do podreperowania zdrowia. Możliwość sprawdzenia, czy prawidłowo wykorzystujemy zwolnienie lekarskie od pracy podczas choroby, wynika z przepisów. Kontrola może dotyczyć zarówno poprawności formalnej wydanego zaświadczenia lekarskiego, jak i zgodnego z celem jego późniejszego wykorzystywania przez chorego.

W województwie podlaskim Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2017 roku poddał weryfikacji 2 413 zwolnień lekarskich. W wyniku kontroli w 18 przypadkach skrócono prawo do zasiłku, 1 933 osoby zostały zaproszone na bezpośrednie badanie, a 480 druków ZUS ZLA skontrolowano na podstawie dokumentacji.

To tylko jeden z możliwych wariantów sprawdzania niedysponowanych ubezpieczonych. Przebywając na zwolnieniu chorobowym nie wszyscy stosują się do zaleceń lekarza. Czas wolny od pracy poświęcają na remonty w domu, często pracę zarobkową u innego pracodawcy lub na udział w zabawach, weselach i clubbingach. Właściciele firm w niektórych sytuacjach zapominają o tym, że nadzór nad pracownikami jest również łamaniem zasad należytego regenerowania swojego zdrowia. Zwolnienia do kontroli typowane są przez ZUS w drodze losowania, ale także wskazywane w przypadku powtarzających się krótkotrwałych niedyspozycji. Kontrole w Białymstoku często odbywają się na wniosek pracodawców lub donosy znajomych. Chwaląc się zagranicznymi podróżami umieszczamy zdjęcia na portalach społecznościowych. Nasi „życzliwi przyjaciele” informują o tym fakcie ZUS, który ma obowiązek wyjaśnić zaistniałą sytuację.

- „Jednym z bardzo niemiłych, krępujących i na szczęście nie potwierdzonych pomówień było oskarżenie byłej żony o wykorzystywanie zwolnień na rozrywkowe wyjazdy zagraniczne. Obwiniona kobieta bardzo rzetelnie współpracowała z pracownikami ZUS, co pozwoliło doprowadzić do szczęśliwego dla niej finału i wyjaśnienia całej, wymyślonej przez byłego współmałżonka, historii.” – informuje Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nie zawsze wszczęcie postępowania kontrolnego ma swoje szczęśliwe zakończenie. W ubiegłym roku białostocki Oddział wypłacił 78 711 zasiłków chorobowych, opiekuńczych i świadczeń rehabilitacyjnych. 3,4 proc. zostało skontrolowanych. Odbyło się 1 763 wizytacji w miejscu zamieszkania chorych, a 913 spraw zweryfikowano na podstawie dokumentów.

- „10 proc. pacjentów wykorzystywała zwolnienie od pracy niezgodnie z jego przeznaczeniem. Zostało ono cofnięte aż 270 osobom. Przez niefrasobliwe zachowanie została zaoszczędzona kwota 290 tys. 816,12 zł.” - podsumowuje Katarzyna Krupicka.

BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: