REKLAMA:

Szczątki kpt. Dąbrowskiego odnalezione? Trwają badania genetyczne [foto]

wiadomości z regionu
15.01.2018 r., godz. 16.15
Genetycy i archeolodzy ze Szczecina przeprowadzili ekshumację w miejscowości Dmochy-Wochy (gm. Czyżew), w trakcie której odkryto szczątki dwóch żołnierzy poległych w czasie II Wojny Światowej. Wiele dowodów wskazuje na to, że jednym z nich może być oficer 71. Pułku Piechoty kpt. Władysław Dąbrowski, który zginął w trakcie bitwy o Zambrów.

Badania ekshumacyjne zbiorowej mogiły polskich żołnierzy znajdującej się w miejscowości Dmochy-Wochy (gmina Czyżew) odbyły się w minioną sobotę, 13 stycznia. Organizatorem prac była Regionalna Izba Historyczna w Zambrowie, natomiast badania przeprowadził zespół dra Andrzeja Ossowskiego ze Szczecina.

Warunki pracy były dosyć trudne. Temperatura powietrza była ujemna, a na dodatek w środku jamy grobowej podchodziła cały czas woda. Mimo to dzięki dużemu zaangażowaniu kilkudziesięcioosobowej ekipy prace trwały tylko jeden dzień. W skład zespołu pracującego wchodzili: genetycy, archeolodzy, historycy. Ponadto w prace zaangażowane były osoby z Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku, członkowie Stowarzyszenia „Wschód”, a także Jacek Zakrzewski z Urzędu Miasta Zambrów.

W trakcie badania odkryto szczątki dwóch żołnierzy. Oprócz nich znaleziono również drobne rzeczy należące do tych osób tj.: guziki, dwa fragmenty nieśmiertelnika, krzyżyk, fragment jakiegoś dokumentu, a także szynę kramera, która była nałożona na lewą nogę. Jak informuje pracownik RIH Jarosław Strenkowski są to przesłanki, które mocno wskazują na to, że w tej mogile pochowany jest kpt. Władysław Dąbrowski.

- „W trakcie badań wyszło parę przesłanek bardzo mocno wskazujących na to, że pochowany w tej mogile jest kapitan Władysław Dąbrowski. Przy szczątkach jednego z żołnierzy znaleziono szynę kramera na lewą nogę, co jest jednym z dowodów wskazujących na tożsamość kpt. Dąbrowskiego, ponieważ 11 września został on postrzelony w lewą nogę. (…) Mamy szczątki drugiego żołnierza, najprawdopodobniej oficera, ponieważ szeregowych opatrywano w kościele w Andrzejewie, natomiast w Dmochach – Wochach operowano Niemców i polskich oficerów. Będziemy próbowali potwierdzić jego tożsamość. W przekazie rodziny, która zajmowała się grobem nazywał się on Jan Chodyński. Będę bardzo chciał dotrzeć do rodziny i potwierdzić genetycznie tożsamość.” - powiedział nam Jarosław Strenkowski z Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

Szczątki przekazano do badań genetycznych, które potrwają minimum dwa miesiące. Jak zdradził nam Jarosław Strenkowski, bez względu na ich wynik, szczątki zostaną pochowane w grobie Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Ojczyzny 11 września 1939 roku w bitwie o Zambrów.

Przypomnijmy, że kpt. Władysław Dąbrowski w kampanii wrześniowej 1939 dowodził 1. kompanią CKM w I batalionie 71. Pułku Piechoty. Historyczne źródła podają, że kpt. Dąbrowski podległ w bitwie 11 września, kiedy to I batalion 71. PP pod silnym ogniem niemieckim osiągnął rynek Zambrowa. Warto również przypomnieć, że syn kpt. Władysława Dąbrowskiego - Jerzy jest bardzo związany z naszym miastem i systematycznie uczestniczy w lokalnych uroczystościach patriotycznych. Wydał cztery książki, z których trzy dotyczyły 71. Pułku Piechoty, natomiast jedna – garnizonu Zambrów. W 2014 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta Jerzy Dąbrowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zambrów.


BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: