REKLAMA:

Normy smogu przekroczone w wielu miastach. W Łomży jeden z najgorszych wyników w Polsce

samorząd
09.01.2018 r., godz. 14.35
Smog w Polsce jest coraz większym mankamentem instytucji ochrony środowiska. Dziś jakość powietrza w naszym mieście i regionie znacznie się pogorszyła, co może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Z pewnością wielu z nas dziś nie oddycha się dobrze w Zambrowie. Poranne zamglenie utrudniające widoczność na drogach, zimne powietrze oraz bezwietrzna pogoda. Jest to prawdopodobnie „zasługa” wysokiego stężenia pyłów PM10 i PM2,5.

Najbliższa Zambrowa stacja monitorująca jakość powietrza znajduje się w pobliskiej Łomży. Tam stężenie zanieczyszczeń powietrza znacznie przekraczało obowiązujące normy i według Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska było ono „bardzo złe”. Stężenie pyłu PM10 w szczytowym momencie wynosiło tam dziś aż 363,8 µg/m3 i był to jeden z najgorszych wyników w Polsce.

Wysokie zanieczyszczenia powietrza utrzymują się również w innych częściach kraju. Normy smogu zostały wielokrotnie przekroczone w Warszawie i Lublinie. Źle oddycha się również m.in. w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie), Kościerzynie (woj. pomorskie), Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) i Zdzieszowicach (woj. opolskie). Sytuację dotyczącą jakości powietrza można na bieżąco śledzić na stronie internetowej GIOŚ (LINK) lub w telefonach poprzez mobilną aplikację „Jakość powietrza w Polsce” (LINK).

W Zambrowie nie funkcjonuje niestety stacja pomiarowa stężenia pyłów w powietrzu, stąd też nie wiemy dokładnie, jakim powietrzem dziś oddychamy w naszym mieście. W grudniu burmistrz zapowiedział jednak montaż takich urządzeń w Zambrowie.

- „Za 58 tys. zł zafundujemy sobie dwa pomiary czystości powietrza, z lokalizacją prawdopodobnie w okolicach działek, gdzie jest około 100 dymiących kominów i być może w okolicach ul. Poświątne. To będzie synchronizowane z jakimś urządzeniem, które będzie to rejestrowało i na bieżąco te pomiary nam przekazywało. Zobaczymy wtedy, jaki jest stan jakości powietrza w naszym mieście.” - mówił miesiąc temu burmistrz Kazimierz Dąbrowski.

Jednym ze sposobów walki ze smogiem jest modernizacja domowych pieców i kotłowni. Jest to jednak przedsięwzięcie bardzo kosztowne. Nic dziwnego, że wiele osób zwleka z tą decyzją, nadal korzystając ze szkodliwych dla środowiska i ludzi sposobów grzewczych. Dlatego Urząd Miasta w Zambrowie, podobnie jak wiele innych samorządów w kraju, chce zrealizować program, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych w naszym mieście będą mogli otrzymać dopłaty do wymiany starych pieców. Mieszkańców zainteresowanych takim przedsięwzięciem jest w Zambrowie 86.

- „Złożyliśmy wniosek na wymianę oświetlenia ulicznego i wymianę kotłów. Mam nadzieję, że na to otrzymamy środki, ponieważ mało samorządów pokusiło się na takie olbrzymie zadanie (...) Jak się spaceruje i widzi, jak niektóre domy kopcą, to aż przykro patrzeć.” - mówił w grudniu burmistrz.

W czasie, gdy stężenie jakości powietrza jest bardzo złe, należy unikać przebywania na świeżym powietrzu, szczególnie dotyczy to osób chorych, starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci. Pozostała populacja powinna ograniczyć do minimum wychodzenie na zewnątrz. Kontakt z tak zanieczyszczonym powietrzem może zwiększyć ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

Poniżej przedstawiamy wykres, obrazujący dzisiejsze pomiary stanu powietrza w Łomży.
ŁC


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: