REKLAMA:

Zamontują „solary” na 133 nieruchomościach w Zambrowie

samorząd
09.01.2018 r., godz. 10.30
133 instalacje fotowoltaiczne w tym roku mają pojawić się na prywatnych nieruchomościach w Zambrowie. Środki na ten cel pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania "5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii", przy czym właściciele domów ze swojej kieszeni pokryją jedynie 25% kosztów realizacji przedsięwzięcia na swojej posesji.

W poprzednich latach z RPOWP na lata 2014-2020 szanse na dofinansowanie kolektorów słonecznych mieli wyłącznie mieszkańcy gmin wiejskich. W styczniu ubiegłego roku Zarząd Województwa Podlaskiego zmienił jednak tę decyzję i ogłosił konkurs na tego typu przedsięwzięcia również dla miast, z czego postanowił skorzystać samorząd Miasta Zambrów, który już na początku ubiegłego roku rozpoczął przyjmowanie deklaracji uczestnictwa w planowanym do realizacji programie.

Okazało się, że w naszym mieście zainteresowanie projektem było spore. Do magistratu zgłosiło się ponad 200 właścicieli nieruchomości. Ze względu na ograniczenia finansowe (całkowity koszt zadania wyniesie 1 mln 995 tys. zł, z czego 1 mln 466 tys. 250 zł pokryje dofinansowanie), samorząd przeprowadził publiczne losowanie, w którym wyłoniono 133 beneficjentów.

Projekt przewiduje instalację baterii słonecznych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych na potrzeby własne, tj. z wyłączeniem budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym działalność rolnicza. Takie rozwiązanie stwarza możliwość zminimalizowania rachunków za energię elektryczną. Konstrukcja paneli pozwala na ich szybki montaż i natychmiastowe uruchomienie.

W przypadku nieruchomości w Zambrowie moc każdej instalacji ma wynieść 3,24 kW. Panele montowane będą na dachu lub elewacji budynków mieszkalnych (123 szt. instalacji), na dachu budynków niemieszkalnych (6 szt. instalacji) oraz na gruncie (4 szt. instalacji). Aktualnie Miasto jest na etapie wyłaniania firmy, która zajmie się montażem kolektorów.

Szacuje się, że beneficjenci projektu z własnej kieszeni zapłacą ok. 4500 zł. Ostateczna kwota będzie jednak znana po rozstrzygnięciu przetargu. Rok temu, podczas spotkania mieszkańców z burmistrzem i przedstawicielem firmy Center Power, mieszkańców zapewniano jednak, że koszty poniesione przez właścicieli nieruchomości powinny zwrócić się już po 2,5-3 latach.

Warto dodać, że na taki sam cel dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania „5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii” otrzymały także dwa inne samorządy: Gmina Zambrów i Gmina Kołaki Kościelne. W przypadku tego pierwszego Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dofinansowanie w wysokości 1,3 mln zł (łączny koszt inwestycji 2 mln zł), a w przypadku drugiego – dofinansowanie w wysokości 1 mln 69 tys. 893 zł (łączny koszt inwestycji 1 mln 426 tys. 524 zł).

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: