REKLAMA:

Święto Trzech Króli

świąteczne
06.01.2018 r., godz. 12.30
Dziś święto Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane świętem Trzech Króli. Jest to święto kościelne i dzień wolny od pracy. Galerie i duże sklepy są pozamykane.

Dziś święto Trzech Króli. Jest to święto kościelne mające uczcić objawienie Boga człowiekowi. Dzisiaj katolicy dziękują za zdolność człowieka do rozumnego poznania Boga, do Jego obecności w historii człowieka. Symbolem tego święta jest przypowieść opisana w Ewangelii św. Mateusza, wg której trzech wschodnich mędrców przybyło do Betlejem, aby oddać pokłon narodzonemu Jezusowi. Od tej przypowieści wzięła się potoczna nazwa święta – Trzech Króli. Objawienie Pańskie należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół.

W pierwszych wiekach chrześcijaństwa święto to wyznaczało początek roku liturgicznego. W Kościele wschodnim znane już było w III wieku, natomiast w Kościele obrządku zachodniego zaczęto je obchodzić od schyłku IV wieku. Obecnie święto obchodzone jest w Kościele Katolickim i Kościele Prawosławnym. Katolicy świętują zawsze 6 stycznia, a wyznawcy prawosławia 6 stycznia wg kalendarza juliańskiego, czyli 19 stycznia wg kalendarza gregoriańskiego (obowiązującego na całym świecie).

W powojennej Polsce aż do 1960 r. Trzech Króli było dniem wolnym od pracy. W latach 1961 – 2009 było świętem Kościelnym, bo zgodnie z ustawą Sejmu PRL z listopada 1960 roku był to dzień pracujący. Od 2011 roku w Polsce święto zostało przywrócone jako dzień wolny od pracy. Podobnie jest np. w kilku landach w Niemczech, Austrii, Chorwacji, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Szwecji i Finlandii.

BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: