REKLAMA:

Żołnierze ze zbiorowej mogiły zostaną pochowani w Szumowie

wiadomości lokalne
05.01.2018 r., godz. 11.20
fot. Stowarzyszenie
Członkowie stowarzyszenia "Wizna 1939" pod koniec listopada ubiegłego roku podczas prac prowadzonych na terenie gminy Andrzejewo, natrafili na zbiorową mogiłę, w której pochowanych zostało dziesięciu żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami w boju pod Paprocią i Pęchratką. Szczątki zostaną przeniesione do grobu "Nieznanego Żołnierza" na cmentarzu w Szumowie.

Na terenie gminy Andrzejewo od kilku miesięcy prowadzone są badania miejsc ostatniego boju 18. Dywizji Piechoty (Żelaznej Dywizji) we wrześniu 1939 r., wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew”. Pod koniec listopada ubiegłego roku podczas prac ekipa Stowarzyszenia „Wizna 1939” natrafiła na szczątki ludzkie.

Po powiadomieniu policji i udzieleniu zgody przez prokuratora na dalsze działania 27-28 listopada, pod nadzorem archeologa, przeprowadzono ekshumację odnalezionych szczątków. Okazało się, że to zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych w wojnie z bolszewikami w boju pod Paprocią i Pęchratką w dniu 4 sierpnia 1920 roku. Byli to żołnierze 201. pułku piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze, przy czym, według relacji okolicznych mieszkańców, polegli to studenci Politechniki Warszawskiej.

W wyniku przeprowadzonej ekshumacji stwierdzono, że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy. Wśród nich był jeden dorosły (25-30 lat), osiem osób w wieku 17-20 lat i jeden ochotnik w wieku 14-17 lat. Według przekazów miejscowej ludności, bolszewicy części z nich pościnali głowy, co znalazło potwierdzenie podczas ekshumacji i w wynikach badań antropologicznych. Ponadto stwierdzono, że jeden z poległych żołnierzy został dobity strzałem w tył głowy, o czym świadczy zachowany otwór w czaszce oraz odnaleziony drugi pocisk, który utkwił w środku ciała. Pośród nielicznych artefaktów w mogile znaleziono polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem jednego z żołnierzy-ochotników.

W związku z odnalezieniem mogiły i wynikami ekshumacji, przygotowywana jest uroczystość pogrzebowa. Żołnierze zostaną pochowani wśród swoich kolegów i towarzyszy broni z 201. pułku piechoty w kwaterze wojennej z 1920 roku na cmentarzu w Szumowie.

- „Wystąpiłem z taką inicjatywą, żeby szczątki tych żołnierzy były złożone w naszym grobie Nieznanego żołnierza. Wiem, że stowarzyszenie Wizna czyni duże starania, żeby miało to godną oprawę. Prawdopodobnie odbędzie się to w lutym. Na chwilę obecną trwają procedury, które pozwolą szczątki tych żołnierzy przekazać na teren województwa podlaskiego. Rozmawiałem z Wojewodą Podlaskim - wola współpracy jest ogromna. Wszyscy twierdzą, że ci żołnierze powinni być razem pochowani.” - mówił wójt Jarosław Cukierman, podczas grudniowej sesji Rady Gminy Szumowo.

Warto dodać, że dla zabezpieczenia możliwości przyszłej identyfikacji poległych żołnierzy, próbki odnalezionych szczątków przekazano do Zakładu Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, gdzie zostaną wykonane badania DNA.


BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: