REKLAMA:

Minister kultury podpisał umowę na dofinansowanie budowy sali koncertowej przy PSM [foto]

inwestycje
21.12.2017 r., godz. 14.00
Minister kultury podpisał umowę na dofinansowanie budowy sali koncertowej przy PSM
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podpisał w Zambrowie umowę na dofinansowanie budowy sali koncertowej przy funkcjonującej w naszym mieście szkole muzycznej. Rozbudowa ruszy już wiosną przyszłego roku.

Dziś poczyniono kolejny ważny krok w kierunku budowy nowej sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie. Dyrektor placówki Krzysztof Witkowski podpisał bowiem z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotrem Glińskim umowę na ministerialne dofinansowanie tej inwestycji. W uroczystości, która odbyła się w salce koncertowej zambrowskiej szkoły muzycznej, uczestniczył także m.in. Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, władze samorządowe Powiatu i gmin oraz dyrektorzy szkół.

Dzisiejsza wizyta ministra Piotra Glińskiego to pokłosie pozytywnie rozpatrzonego wniosku złożonego przez PSM w Zambrowie do projektu pn. „Wzrost dostępności do infrastruktury kultury poprzez budowę sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie”. Otrzymane środki z ministerstwa mają pokryć 15% wartości całej inwestycji.

W swoim wystąpieniu w naszym mieście minister Gliński podkreślał, że szkoły muzyczne i domy kultury są centrami promieniującymi rozwojem i innowacyjnością. Mówił też, że nasz kraj powinien rozwijać się w sposób zrównoważony, stąd m.in. ministeriale dofinansowanie na inwestycję w Zambrowie.

- „Chcielibyśmy, aby takie miasta jak Zambrów miały szanse rozwojowe. Między innymi dlatego ta inwestycja. To jest budowa wreszcie porządnej sali koncertowej, takiej małej filharmonii, która będzie promieniowała w sensie kulturotwórczym i cywilizacyjnym. Polska będzie z tego korzystała także poza Zambrowem, ponieważ młodzież, która się tu uczy, będzie miała większe szanse rozwijać swoje talenty, swoje możliwości i dzięki temu rozwijać się także poza Zambrowem w szkolnictwie akademickim i dalej.” - powiedział dziś w PSM w Zambrowie wicepremier prof. Piotr Gliński. - „Naszym celem jest, by wszyscy nasi obywatele mieli równy dostęp do kultury. Sala koncertowa, którą zbudujemy w Zambrowie to spełnienie naszego obowiązku wobec społeczeństwa.” - dodał.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że zechce ponownie odwiedzić Zambrów, gdy sala koncertowa przy PSM w Zambrowie będzie już gotowa.

Przypomnijmy, że nowa sala koncertowa, o którą dyrekcja placówki zabiegała już od kilku lat, ma powstać na wolnym dziś terenie za szkołą i ma być przybudowana do istniejącego budynku przy alei Wojska Polskiego. Budynek zaprojektowano jako dwukondygnacyjny (kondygnacje nadziemne i poddasze), a sala koncertowa pomieści 140-osobową publiczność oraz 16 osób na balkonie. Na najwyższej kondygnacji (poddasze) przewidziano hol, balkon sali koncertowej, pomieszczenie techniczne i magazyn. W rozbudowanym obiekcie znajdą się trzy sale prób. W piwnicy zlokalizowane zostaną sanitariaty ogólnodostępne i magazyn. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Ponadto do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacji artystycznej w wybudowanym obiekcie planowany jest zakup sprzętu muzycznego. Będą to: fortepian koncertowy klasy mistrzowskiej, 2 fortepiany koncertowe kameralne, 3 pianina akustyczne – klasyczne, zestaw kotłów orkiestrowych.

Szacuje się, że budowa sali koncertowej będzie kosztować 6 mln 502 tys. 608 zł 75 gr, w tym 85% ma pochodzić ze środków unijnych, a pozostała kwota, czyli 15% wartości inwestycji – ze środków uzyskanych z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dokładna wartość przedsięwzięcia będzie jednak znana po rozstrzygnięciu przetargu.

Rozpoczęcie budowy planowane jest w marcu przyszłego roku, a zakończenie inwestycji powinno nastąpić w do końca maja 2019 roku.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: