REKLAMA:

Przebudowa mostu na ul. Kościuszki w przyszłym roku?

inwestycje
20.12.2017 r., godz. 17.50
Mieszkańcy Zambrowa przejadą przez wyremontowany most na rzece Jabłonce dopiero na jesieni przyszłego roku. Początkowo zakończenie tej inwestycji planowano w listopadzie tego roku, jednak ceny zaproponowane w dwóch przetargach przewyższały budżet GDDKiA. Wykonawcę udało się wyłonić dopiero za trzecim podejściem.

Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie udało się w tym roku przebudować mostu na ul. Kościuszki w Zambrowie, jak wstępnie planowano. Wszystko przez problemy z wyłonieniem wykonawcy tej inwestycji.

- „Wykonawca został wyłoniony w trzecim z kolei przetargu – poprzednie nie zostały rozstrzygnięte, gdyż oferty z najniższą ceną znacznie przewyższały kwotę, jaką zamawiający mógł przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.” - poinformował nas rzecznik białostockiego oddziału GDDKiA Rafał Malinowski.

Ostatecznie, po przetargu ogłoszonym 3 października, wyłoniono wykonawcę przebudowy mostu na ul. Kościuszki. Została nim firma MOST Sp. z o.o. z Sopotu, która zadeklarowała się wykonać wszystkie prace za 2 mln 561 tys. zł.

Jak udało nam się dowiedzieć, wyłoniony wykonawca w bieżącym roku wykonał wstępne prace geodezyjne. Większość robót związanych z przebudową zaplanowano dopiero na wiosnę i lato przyszłego roku, przy czym umowny termin zakończenia inwestycji to 30 września 2018r.

Planowana przebudowa mostu, który położony jest na ważnym szlaku komunikacyjnym w ciągu drogi krajowej nr 63, z pewnością będzie wiązała się z utrudnieniami w ruchu. Rafał Malinowski z GDDKiA informuje, że przed przystąpieniem do robót rozbiórkowych wykonawca będzie aktualizował i uzgadniał czasową organizację ruchu w miejscu prowadzenia prac.

Remont mostu na ul. Kościuszki jest konieczny, bowiem jego aktualny stan ocenia się jako zły. Przeprowadzone badania fizyko-chemiczne konstrukcji niosącej wykazały duże „zużycie mostu”. W latach poprzednich wykonywane naprawy ograniczały się przede wszystkim do zabezpieczenia konstrukcji, jednak wykonane warstwy szpachlowe i zabezpieczenia przestały pełnić swoją funkcję i naturalną rzeczą uległy degradacji. Po dokonaniu odkrywek na spodzie konstrukcji niosącej stwierdzono liczne zarysowania i silne zawilgocenia betonu. Warstwy szpachlowe nie stanowią jednolitego materiału z konstrukcją, są silnie popękane i w niedługim czasie samoistnie zaczną odpadać od konstrukcji. Silnej degradacji uległ także beton gzymsów i wsporników. Konstrukcja w stanie obecnym nie spełnia istniejących wymogów prawa budowlanego.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: