REKLAMA:

Rozmawiali o prawach dziecka nienarodzonego w ZSA [foto]

edukacja
14.12.2017 r., godz. 14.30
O prawach dziecka do życia, a także o tym jakie prawa ma dziecko nienarodzone rozmawiano podczas sympozjum naukowego organizowanego przez wolontariuszy z Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości.

Sympozjum naukowe „Wokół praw człowieka” zorganizowane przez Koło Wolontariatu Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości im. Szkół Podchorążych Rezerwy w Zambrowie odbyło się dzisiaj, 14 grudnia w sali gimnastycznej ZSA. W uroczystości oprócz społeczności „Siwej” uczestniczyli zaproszeni goście: Diecezjalny Duszpasterz Rodzin ks. Jacek Kotowski, Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, przedstawiciele rady rodziców, a także delegacje zambrowskich szkół.

Otwarcia uroczystości dokonała dyrektor ZSA Ewa Faszcza. Następnie uczniowie Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości i Szkoły Podstawowej Nr 5 w Zambrowie przedstawili zebranym prezentacje na temat ochrony życia. Warto podkreślić, że bardzo poruszające okazało się wystąpienie dzieci z „Piątki”, którzy zaprezentowali monolog dziecka poczętego, a zarazem poddanego aborcji.

Po krótkich prezentacjach głos zabrał Diecezjalny Duszpasterz Rodzin ks. Jacek Kotowski, który mówił o prawach dziecka nienarodzonego. W swoim wystąpieniu ks. Jacek przybliżył uczestnikom sympozjum jak wygląda pogrzeb takiego dziecka i czym się różni od znanego nam przebiegu pogrzebu zmarłych.

- „Życie człowieka zaczyna się od poczęcia. O tym musimy pamiętać i nikt nie ma prawa decydować o życiu i śmierci dziecka. Życie dostajemy od Pana Boga, rodzice tylko współpracują w jego przekazywaniu. To dziecko poczęło się i ma prawo się urodzić. Niestety dziecko nieraz umiera. Mówię tutaj o poronieniach samoistnych, więc w tym przypadku mojego dzisiejszego wystąpienia nie mówię o aborcji. (…) Prawo dzisiaj jest po stronie dziecka i z tego powinniśmy się cieszyć. Dzisiaj rodzice, niezależnie od czasu trwania ciąży, mają prawo żeby szpital wystawił zgłoszenie urodzenia martwego dziecka. Trzeba na nim koniecznie zaznaczyć płeć dziecka, bo jak jej nie ma to tak naprawdę to dziecko nie ma żadnych praw. Namawiam rodziców, żeby robili badania genetyczne, jeżeli szpital nie chce zaznaczyć płci dziecka. Dlaczego? Chodzi o to, że to dziecko jest takim samym obywatelem jak ja i ty. Ma takie same prawa jak my - żywo urodzeni, dlatego często mówię rodzicom, żeby dochodzili praw tego dziecka. (…) Też trzeba o tym przypominać, że matce przysługuje ośmiotygodniowy urlop macierzyński, natomiast rodzice mają też prawo do zasiłku pogrzebowego oraz pogrzebu. (…) Dziecko, które nie ma 7 roku życia i dziecko zmarłe przed narodzinami należy pochować je według obrzędu: trzy stacje, dwie stacje, albo jedna. (…) Obrzędy teraz trzeba odprawiać w kościele, ponieważ nieraz odprawiano je w kaplicach, zakrystiach. Teraz odprawiana jest normalnie msza święta, księża sprawują ją w szatach koloru białego. Specjalnie dobrane są teksty liturgiczne. Chowamy takie dziecko tak samo jak dorosłego człowieka, czyli z szacunkiem. Co jest ważne, a o czym nie raz trzeba nawet księżom przypomnieć, że posługa taka powinna być sprawowana ze względów ludzkich i duszpasterskich bezinteresownie. Czyli nawet jak jest zasiłek pogrzebowy to księża z racji pogrzebu dziecka nienarodzonego nie powinni wziąć od rodziców ofiary.” - mówił Diecezjalny Duszpasterz Rodziny ks. Jacek Kotowski.

W swoim wystąpieniu ks. Jacek Kotowski przypomniał, że na cmentarzu komunalnym w Zambrowie powstał Grób Dzieci Utraconych, gdzie raz w roku będą odbywały się specjalne pochówki. Jak poinformował Diecezjalny Duszpasterz Rodzin będą one odbywały się w okolicach 15 października – Dnia Dziecka Utraconego.

Na zakończenie spotkania głos zabrał również starosta Robert Maciej Rosiak, który także nawiązał do życia człowieka.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: