REKLAMA:

Koło Gospodyń Wiejskich z Łętownicy wyróżnione w konkursie kulinarnym [foto]

wiadomości z regionu
07.12.2017 r., godz. 14.50
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łętownicy zostały wyróżnione w konkursie kulinarnym organizowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego.

Konkurs kulinarny pn. „Tradycyjny stół wigilijny” odbył się wczoraj, 6 grudnia w Tykocinie. Jego głównym celem była identyfikacja i upowszechnienie wiedzy o regionalnych potrawach wigilijnych, kultywowanie lokalnych tradycji oraz promocja i prezentacja organizacji, aktywnie działających na obszarach wiejskich na rzecz podtrzymywania tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

W rywalizacji uczestniczyli przedstawiciele m.in. kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, domów kultury, nieformalnych grup stworzonych przez mieszkańców sąsiadujących ze sobą wsi, a także młodzieżowa drużyna pożarnicza. Łącznie 33 zespoły z całego województwa. Gminę Szumowo reprezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z: Łętownicy, Paproci Dużej, Srebrnej oraz „Koło Dobrej Pani Domu” z Szumowa, a także Panie z Radwan-Zaorze.

- "Nasze wspaniałe panie przygotowały wiele prawdziwych wigilijnych rarytasów. Wystrój stołów oraz potrawy z pewnością zachwyciły organizatorów konkursu nie tylko swoim wyglądem, ale i smakiem." - informują urzędnicy z Gminy Szumowo.

Na przygotowanych stołach można było podziwiać i spróbować prawdziwe wigilijne kulinarne „perełki” m.in. tradycyjny prawosławny stół wigilijny. Były również potrawy charakterystyczne tylko dla niektórych regionów Województwa Podlaskiego: grzyby z grochem, safor (rodzaj postnej zupy z resztek ryb), hołojec (woda z solonych śledzi z cebulą i liściem laurowym), pyszki (kopytka w sosie makowo-miodowym), kompot z łodyg malin.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęły gospodynie z KGW w Dobrym Lesie (gm. Zbójna), II miejsce przypadło przedstawicielkom KGW w Sielcu (gm. Boćki ), a III miejsce - Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Wodniczka" z Szorc (gm. Trzcianne).

Jury przyznało 10 wyróżnień, w tym paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Łętownicy. Ponadto wszyscy organizatorzy obdarowali wszystkich uczestników kuchennymi prezentami.
BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: