REKLAMA:

Polska muzyka XX wieku rozbrzmiała w Centrum Kultury [foto]

kultura
30.11.2017 r., godz. 20.00
Polska muzyka XX wieku rozbrzmiała w Centrum Kultury
Utwory polskiej muzyki z XX wieku w wykonaniu uzdolnionych muzyków można było usłyszeć dziś w Centrum Kultury podczas koncertu towarzyszącego Międzynarodowemu Konkursowi Fortepianowemu.

Dziś od rana w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Zambrowie trwały przesłuchania uczestników VI Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego. Każdy pianista wykonał dwa utwory: jeden autorstwa Witolda Lutosławskiego oraz dowolny utwór innego polskiego kompozytora.

Wieczorem w sali widowiskowo – kinowej Centrum Kultury w Zambrowie odbył się koncert polskiej muzyki kameralnej. Przed publicznością zaprezentowały się Anna Wróbel (wiolonczela) i Małgorzata Marczyk (fortepian). W repertuarze artystek znalazły się piękne polskie utwory, tj. „Suita na wiolonczelę i fortepian op. 20” Witolda Maliszewskiego, „Menuet G-dur” Ignacego Jana Paderewskiego, „Nokturn fis-moll” Ludomira Różyckiego czy „Zamyślenie motyla” Piotra Wróbla.

Trzeci dzień VI Międzynarodowego Konkursu Fortepianowego (piątek) będzie dla uczestników dniem pełnym wrażeń. Od godz. 9:00 do 11:45 trwać będą przesłuchania grupy trzeciej. Następnie planowana jest wycieczka do Drozdowa, dawnej siedziby rodziny Lutosławskich, gdzie odbędzie się koncert laureatów. Ogłoszenie wyników oraz kolejny koncert dla mieszkańców Zambrowa odbędzie się w piątek, 27 listopada o godz. 17:00 w sali widowiskowo – kinowej Centrum Kultury w Zambrowie.

Pod artykułem zamieszczamy galerię zdjęć z dzisiejszego koncertu w Centrum Kultury.Anna Wróbel - wiolonczelistka, kameralistka, pedagog. W 2005 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Wróbla. W 2012 obroniła tamże tytuł doktora sztuk muzycznych. Jest również absolwentką Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (2011). Swoje wiolonczelowe umiejętności pogłębiała u prof. Andrzeja Orkisza, Piotra Janowskiego oraz Iwana Monighettiego. W 2007 r. uczestniczyła w kursach zorganizowanych w Caracas przez wenezuelskiego wiolonczelistę dr Williama Molinę. Po ich ukończeniu została przyjęta w poczet Latynoamerykańskiej Akademii Wiolonczelowej.

Jako solistka występowała m.in.: z zespołem Camerata Vistula, z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, z Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej i Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Polską Orkiestrą Radiową pod kierunkiem Łukasza Borowicza. Koncertowała w wielu miastach Polski, krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Wenezueli, gdzie w 2010 r. wykonała utwór Piotra Wróbla Moliendo cafe oparty na wenezuelskich melodiach ludowych. W 2015 r. ukazała się płyta artystki „Choralis Passeris”, którą nagrała z zespołem Camerata Vistula. Na płycie znalazły się utwory na wiolonczelę i kwintet smyczkowy polskich kompozytorów XIX, XX i XXI w.: Karłowicza, Stolpego, Maliszewskiego, Herdzina i Wróbla. Ostatnio Anna Wróbel nagrała płytę ze wszystkimi Kaprysami Alfredo Piattiego.

Od października 2014 r. pełni funkcję adiunkta w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina.

Małgorzata Marczyk - urodzona w Zambrowie. Swoją edukację muzyczną rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku w klasie fortepianu prof. Jerzego Maciejewskiego. Część studiów odbyła w Estonian Academy of Music and Theatre w Tallinie w Estonii. W 2013 roku brała udział w międzynarodowym projekcie orkiestrowym „I, Culture Orchestra”, zrzeszającym młodych muzyków z Europy Wschodniej, odbywając cykl koncertów w Polsce, Szwecji, Danii, Estonii, Ukrainie, Islandii oraz podczas Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. Koncertuje jako solistka i kameralistka w kraju oraz za granicą. Od 2014 roku współpracuje z Filharmonią Narodową współtworząc tzw. Małą Estradę – występuje w koncertach Działu Koncertów dla Dzieci i Młodzieży. Obecnie pracuje jako pianista-akompaniator w Zakładzie Wokalistyki Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: