REKLAMA:

Warsztaty profilaktyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

edukacja
23.11.2017 r., godz. 13.50
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
326 uczniów z klas gimnazjalnych i 680 z klas ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zambrowskiego uczestniczyło w warsztatach profilaktycznych, dotyczących m.in. niebezpieczeństwa zażywania narkotyków i dopalaczy, a także zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Warsztaty uświadamiające uczniom niebezpieczeństwo zażywania narkotyków, dopalaczy, zagrożenia wynikające ze spożywania alkoholu i palenia tytoniu to jedno z działań w ramach projektu „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”. Zgodnie z założeniami projektu, warsztaty skierowane były do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu zambrowskiego.

Warsztaty zostały przeprowadzone w 8 szkołach: Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie, Zespół Szkół Nr 1 w Zambrowie, Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości w Zambrowie, Miejskim Gimnazjum Nr 1 w Zambrowie, Gimnazjum w Rutkach, Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu oraz oddziałach gimnazjum w szkołach podstawowych w Szumowie i Kołakach Kościelnych - łącznie w 40 grupach. Choć początkowo zakładano, że w przedsięwzięciu weźmie udział 800 uczniów, natomiast w praktyce uczestniczyło w nich 1006 uczniów, w tym 326 uczniów z klas gimnazjalnych i 680 z klas ponadgimnazjalnych.

Celem warsztatów było nabycie przez młodzież wiedzy z zakresu przyczyn sięgania po środki psychoaktywne, mechanizmów, rodzajów i faz uzależnienia, skutków zażywania substancji psychoaktywnych oraz form pomocy, kształcenie umiejętności komunikacji, wyrażanie własnego zdania, współpracy i współdziałania. Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi. Były mini wykłady, pogadanki, burze mózgów, scenki, dyskusje modelowane, ćwiczenia aktywne oraz prezentowane historie. Innymi ważnymi elementami warsztatów było omówienie rodzajów uzależnień (psychiczne, fizyczne, społeczne), faz uzależnienia oraz skutków, konsekwencji uzależnień (prawne, społeczne, zdrowotne).

Podsumowaniem warsztatów było omówienie form pomocy osobom eksperymentującym i uzależnionym oraz poinformowanie o najbliższych placówkach świadczących pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom. Zajęcia przeprowadziły panie Elżbieta Powichrowska i Agata Niemczynowicz - certyfikowane specjalistki terapii uzależnień.

Warsztaty zorganizował Powiat Zambrowski i Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Zambrowie jako jednostka współrealizująca inicjatywę. Powyższe działanie oraz cały projekt „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży” dofinansowano w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: