REKLAMA:

Ulica „Szkolna” zamiast „Bolesława Podedwornego”

samorząd
20.11.2017 r., godz. 15.00
126 propozycji nazw ulic trafiło do Urzędu Miasta w związku z koniecznością zmiany dotychczasowej nazwy ulicy Bolesława Podedwornego w Zambrowie. Najwięcej mieszkańców chce, aby nosiła ona imię Henryka Chęcińskiego. Burmistrz zdecydował jednak o powrocie do historycznej nazwy - ul. Szkolna.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu Burmistrz Miasta Zambrów zwrócił się z prośbą do mieszkańców Zambrowa o wskazanie propozycji nowej nazwy jednej z największych ulic w naszym mieście - ulicy Bolesława Podedwornego. Zmiana nazwy ulicy podyktowana jest faktem, że Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN uznała ją za niezgodną z zapisami ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

Do piątku, 17 listopada do Urzędu Miasta spłynęło 126 propozycji (niektóre nazwy się powtarzały). Największą popularnością wśród mieszkańców miasta cieszyła się nazwa Henryka Chęcińskiego, czyli osoby, która w sierpniu 1944 roku uratowała most w Zambrowie przed wysadzeniem przez opuszczających miasto żołnierzy niemieckich. Druga pod względem popularności była nazwa Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Największą popularnością wśród mieszkańców miasta cieszyły się następujące nazwy:
1. Henryka Chęcińskiego
2. Rotmistrza Witolda Pileckiego
3. Szkolna
4. Ciecierska
5. Lecha Kaczyńskiego

Ostatecznie, spośród zgłoszonych nazw, Burmistrz Miasta Zambrów podjął decyzję o powrocie do historycznej nazwy – ul. Szkolna. Została ona dzisiaj wskazana wojewodzie podlaskiemu celem podjęcia zarządzenia zastępczego ws. nadania nowej nazwy ulicy w Zambrowie.

Osoby mieszkające przy ulicy Podedworengo w związku ze zmianą nazwy ulicy w ramach ustawy o dekomunizacji nie będą musieli wymieniać dokumentów osobistych, prawa jazdy, dowodów rejestracyjnych pojazdów czy innych dokumentów zawierających dotychczasową nazwę. Dokumenty te będą ważne dopóki nie upłynie ich termin ważności. Gwarantuje im to artykuł 5. ustawy, który mówi, że zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.

Warto dodać, że mieszkańcy obecnej ul. Podedwornego nie poniosą również kosztów za zamiany wprowadzone w księgach wieczystych, rejestrach ewidencjach i pismach urzędowych. Ponadto nie ma obaw, że zmiana ulicy będzie powodowała problem z dostarczeniem korespondencji pod dotychczasowy adres. Jedyne koszty, jakie poniosą osoby mieszkające przy tej ulicy będą związane z wymianą tablic na ich domach.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: