REKLAMA:

Agnieszka Frączek była gościem Biblioteki Gminnej w Szumowie

edukacja
19.11.2017 r., godz. 09.00
Dzieci ze szkoły podstawowej wzięły udział w niecodziennym spotkaniu z autorką wierszy i opowiadań dla najmłodszych Agnieszką Frączek. Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Gminna w Szumowie.

W Bibliotece Gminnej w Szumowie w piątek, 17 listopada miało miejsce wyjątkowe spotkanie z autorką wierszy i opowiadań dla dzieci Agnieszką Frączek. Na to wydarzenie przybyły dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej.

Agnieszka Frączek mieszka w Warszawie, wykłada językoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest germanistką i leksykografem, a przede wszystkim poetką. W swojej twórczości dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie i kulturze słowa, rozprawia się z błędami językowymi a wszystko to podane w dowcipnej i przystępnej dla dzieci formie. Pisze już 15 lat i od tego czasu powstało około 80 książek dla dzieci. Pani Agnieszka za swoją twórczość została uhonorowana nagrodą Edukacja 2008, a także przyznawanym przez polską sekcję IBBY wyróżnieniem Duży Dong oraz nagrodą im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Bardzo wiele wierszy Agnieszki Frączek znajduje się w podręcznikach dla najmłodszych klas szkół podstawowych.

Piątkowe spotkanie w Szumowie miało formę spontanicznego dialogu pomiędzy autorką i zebranymi dziećmi. Pisarka w błyskawiczny sposób nawiązała kontakt z maluchami, chętnie odpowiadała na ich pytania, ale równie chętnie kierowała pytania do nich. Autorka w sympatyczny, ciepły sposób czytała dzieciom fragmenty swoich wierszy, wspólnie z nimi tropiła błędy językowe, jakie najczęściej zdarza się nam popełniać na co dzień. Ponadto poetka opowiadała o swoich inspiracjach: wyobraźni, życiu i języku polskim, którym uwielbia się bawić. W mistrzowski sposób wyrecytowała dzieciom kilka swoich wierszy, np. „Ja w takich warunkach pracować nie mogę”, fragmenty "Za płotem z ostów”.

Pani Agnieszka jest też miłośniczką kotów, które wielokrotnie są bohaterami jej utworów. Siedem lat temu na wakacjach wraz z rodziną uratowała kotkę z jej pięciorgiem kociąt. Część z nich znalazła nowe domy, dwa zamieszkały razem z nią. Obecnie Pani Agnieszka jest właścicielką 7 kotów, a to zdarzenie było inspiracją do napisania książki „Kotostrofa”.

Warto wspomnieć, że jedną ze swoich ostatnich książek poetka poświęciła Julianowi Tuwimowi „Rany Julek. O tym jak Julian Tuwim został poetą?. Opowieść o Julku – niezłym ziółku”. Są to wspomnienia najbardziej zabawnych momentów z dzieciństwa znanego poety Juliana Tuwima. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że mały Julek był bardzo pomysłowy i twórczy. Budował skomplikowane, „do niczego niesłużące maszyny i urządzenia, hodował zaskrońce i jaszczurki w pudełku”. Autorka bardzo ciekawie opowiadała dzieciom o młodych latach tytułowego Julka, o jego dziecięcych zabawach i chłopięcych wybrykach, a także o nieokiełznanej fantazji, dzięki której mały rozrabiaka wyrósł na wielkiego poetę.

O tym jak bardzo podobała się młodym czytelnikom twórczość Agnieszki Frączek świadczą kupowane przez dzieci książki, do których autorka po spotkaniu wpisywała dedykacje i autografy. Z pewnością będzie to dla nich niezwykła pamiątka, a czytając w swoich podręcznikach do języka polskiego teksty Agnieszki Frączek, będą mogły przypomnieć sobie spotkanie z ich autorką, w którym mogły wziąć udział.


RN


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: