REKLAMA:

Nowoczesna sala koncertowa powstanie przy szkole muzycznej [foto]

inwestycje
17.11.2017 r., godz. 22.00
Nowoczesna sala koncertowa powstanie przy szkole muzycznej
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozstrzygnęło konkurs na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem infrastruktury kultury w zakresie szkolnictwa artystycznego. Po kilku latach starań projekt budowy sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Zambrowie znalazł się na liście ministra. Tym samym zambrowska placówka będzie mogła rozpocząć wymarzoną rozbudowę budynku szkoły.

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (MKiDN) bardzo ważną, a jednocześnie radosną wiadomość, z którą dyrekcja dziś podzieliła się z mediami i władzami samorządowymi. Wniosek dotyczący projektu pn. „Wzrost dostępności do infrastruktury kultury poprzez budowę sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Witolda Lutosławskiego w Zambrowie” zgłoszony do ministerialnego programu uzyskał dotację finansową.

O budowę sali koncertowej dyrekcja placówki zabiegała już od kilku lat. Państwowa Szkoła Muzyczna w Zambrowie nie ma bowiem dobrych warunków do organizowania koncertów swoich wychowanków, czy zapraszania artystów. Obecna salka koncertowa mieści zaledwie 80 miejsc. Ponadto niewielka scena uniemożliwia pełną prezentację osiągnięć uczniów. Brak jest tam też odpowiedniego wyposażenia - nagłośnienia, oświetlenia, czy klimatyzacji. W budynku nie ma też pomieszczenia do ćwiczeń chóru.

Do trzech razy sztuka
Sam projekt budowlany nowej sali koncertowej powstał w listopadzie 2014 roku. Uzyskano wówczas także pozwolenie na budowę. W tym samym roku szkoła złożyła pierwszy wniosek, jednak nie zdobył on uznania komisji powołanej przez MKiDN. Drugi wniosek został złożony w 2016 roku do Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Niestety, on również uzyskał zbyt mało punktów i został odrzucony. Dyrektor szkoły Krzysztof Witkowski jednak się nie poddawał i w kwietniu tego roku złożył kolejny wniosek do tego samego programu. Tym razem uzyskał on akceptację, ale znalazł się na liście rezerwowej. Na szczęście ministerstwo znalazło jednak dodatkowe środki na realizację tego programu i „rzutem na taśmę” projekt zambrowskiej szkoły ostatecznie znalazł się na liście do dofinansowania.

Z przedstawionej dziś przez dyrektora PSM w Zambrowie koncepcji nowa sala koncertowa ma powstać na wolnym dziś terenie za szkołą i ma być przybudowana do istniejącego budynku przy alei Wojska Polskiego. Projekt składa się z sali koncertowej na 140 miejsc siedzących, sali rytmiki, dwóch sal dydaktycznych, pomieszczeń socjalnych i magazynowych oraz szatni. Znajdzie się tam również winda dla osób niepełnosprawnych. W przyznanej kwocie znajduje się też wyposażenie sali w instrumenty muzyczne – przede wszystkim fortepiany.

- „Mając taką bazę chcielibyśmy, żeby nasza szkoła oddziaływała na cały region, bo szkoła muzyczna w Zambrowie nie jest placówką, do której uczęszczają tylko uczniowie z miasta. Mamy uczniów z okolicznych gmin.” - mówił dziś dyrektor PSM w Zambrowie Krzysztof Witkowski.

Szacuje się, że budowa sali koncertowej będzie kosztować 6 mln 502 tys. 608 zł 75 gr, w tym 85% ma pochodzić ze środków unijnych, a pozostała kwota, czyli 15% wartości inwestycji – ze środków uzyskanych z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dokładna wartość przedsięwzięcia będzie jednak znana po rozstrzygnięciu przetargu.

Rozpoczęcie budowy planowane jest w marcu przyszłego roku, a zakończenie inwestycji powinno nastąpić w do końca maja 2019 roku.

Dzisiejsze spotkanie w PSM dotyczące przyznanych środków finansowych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na budowę sali koncertowej uświetnił koncert uczniów i absolwentów szkoły.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: