REKLAMA:

Interpelacje radnych: ul. Kazimierza i Jerzego Żebrowskich zamiast ul. Podedwornego?

interpelacje radnych
17.11.2017 r., godz. 10.00
Dziś, w ramach cyklu "Interpelacje radnych", zamieszczamy interpelację radnych Rady Miasta Zambrów Jacka Raciborskiego i Michała Selerowskiego, którą złożyli 17 listopada w Urzędzie Miasta Zambrów. Dotyczy ona nadania nowej nazwy ul. Podedwornego w Zambrowie.

Radni Rady Miasta Zambrów Jacek Raciborski i Michał Selerowski przekazali do wiadomości czytelników Zambrowskiego Portalu www.zambrow.org interpelację, w której zaproponowali nową nazwę dotychczasowej ul. Podedwornego. Adresatem pisma jest Burmistrz Miasta Zambrów.

- „W związku z planowaną zmianą nazwy ulicy Bolesława Podedwornego, której ma dokonać wojewoda podlaski zarządzeniem zastępczym proponujemy nadać tej ulicy nazwę Kazimierza i Jerzego Żebrowskich.” - piszą radni Jacek Raciborski i Michał Selerowski.

Jak czytamy dalej Kazimierz i Jerzy Żebrowscy to ojciec i syn, którzy 3 grudnia 1949 roku zostali otoczeni przez grupę operacyjną UB-KBW na konspiracyjnej kwaterze w Mężeninie. Podczas próby wyjścia z obławy najpierw chory na zapalenie płuc syn Jerzy (pseudonim „Konar”) zostaje śmiertelnie ranny. Widząc to ojciec Kazimierz (pseudonim „Bąk”) dobił ciężko rannego syna, a następnie sam się zastrzelił. Ich zwłoki zabrane zostały przez UB do Łomży i nigdy nie zostały wydane rodzinie. Miejsce pochówku nie jest znane.

- „Kazimierz Żebrowski w Zambrowie przed I wojną światową ukończył szkołę podstawową. W 1941 r. jego rodzina – żona i dzieci – zostali załadowani do bydlęcych wagonów w celu wywiezienia na Sybir. Najstarszy syn Jerzy (wtedy 11-latek) zdołał uciec, odszukał ojca i od tej pory stale był przy nim. Kazimierz był ostatnim komendantem Okręgu Białystok Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, do którego należała Ziemia Zambrowska. Kazimierz Żebrowski jest też osobą, którą pamiętają starsi mieszkańcy Ziemi Zambrowskiej. Obaj zostali zapamiętani jako osoby mądre i dobre.” - czytamy w interpelacji.

Przypominamy, że do dzisiaj mieszkańcy Zambrowa mogą zaproponować nową nazwę dla dotychczasowej ul. Podedwornego, która zostanie zmieniona wskutek ustawy dekomunizacyjnej. Swoje pomysły mieszkańcy mogą przesyłać na adres mailowy: głosowanie@zambrow.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Biuro Promocji, Urząd Miasta Zambrów, ul. Fabryczna 3, 18-300 Zambrów z dopiskiem: nazwa ulicy.

Interpelację radnych miejskich Jacka Raciborskiego i Michała Selerowskiego prezentujemy poniżej oraz dołączamy do artykułu jako załącznik PDF.

Przypomnijmy, że w ramach cyklu interpelacje radnych każdy radny Miasta, Powiatu, czy którejkolwiek z gmin wiejskich (Zambrów, Kołaki, Rutki, Szumowo) może zaprezentować swoje stanowisko w różnych ważnych sprawach społecznych oraz pokazać opinii publicznej treść interpelacji, które składa jako radny w czasie sesji Rady Miasta, Powiatu, czy Gminy. Czekamy na interpelacje rzeczowe, merytoryczne, pokazujące ważny problem społeczny, który dzięki interpelacji może być rozwiązany. Nie interesują nas osobiste antypatie pomiędzy radnymi, czy ugrupowaniami politycznymi, które poza sprowokowaniem kłótni, nie pomagają w rozwiązaniu żadnych spraw społecznych.

Każdy radny, jeżeli tylko chce, aby jego wyborcy dowiedzieli się co robi i jakie inicjatywy podejmuje, może nadesłać do naszej Redakcji drogą elektroniczną lub w dowolny inny sposób (wydrukowane lub napisane odręcznie) swoje interpelacje, które następnie opublikujemy w Aktualnościach Lokalnych Zambrowskiego Portalu www.zambrow.org, w kategorii „interpelacje radnych”. Interpelacje radni miejscy, powiatowi i gminni mogą dostarczać mailowo na adres redakcja@zambrow.org, listownie lub osobiście do naszej Redakcji (Redakcja Portalu www.zambrow.org, al. Woj. Pol. 27A lokal 7, 18-300 Zambrów).

Warunkiem opublikowania interpelacji jest czytelne podpisanie imieniem, nazwiskiem i podanie nazwy rady oraz zgoda na opublikowanie interpelacji z zastrzeżeniem, że odpowiedzialność za treść dostarczanych i publikowanych interpelacji spoczywa na radnym. Najlepiej aby interpelacja miała formę pisma, które już zostało złożone w biurze rady lub sekretariacie urzędu, z pieczątką potwierdzającą złożenie pisma.


BD


 
Załączniki
 Pobierz załącznik
 Pobierz załącznik
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: