REKLAMA:

Coraz więcej cudzoziemców w ZUS. Przodują Ukraińcy

wiadomości z regionu
16.11.2017 r., godz. 16.00
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych płynie coraz większy strumień pieniędzy ze składek odprowadzanych z wynagrodzeń cudzoziemców. W ciągu zaledwie 9 miesięcy w białostockiej jednostce ZUS liczba ubezpieczonych obcokrajowców wzrosła aż o 210%. Wśród nich najliczniejszą grupą na Podlasiu są obywatele Ukrainy.

W województwie podlaskim ciągle rośnie liczba pracujących cudzoziemców. Liczba ubezpieczonych, którzy płacą składki emerytalne i rentowe, w ciągu 9 miesięcy wzrosła prawie podwójnie. To już prawie 7 tysięcy osób.

Jak się okazuje, przeważają obywatele Ukrainy. Na dzień 30 września 2017 r. ich stan liczebny w naszym regionie wyniósł ponad 3 tysiące. Tuż za nimi swoje miejsce zajęli Białorusini w ilości prawie 2,5 tysiąca. Od kilku lat rosną wskaźniki pokazujące dane o legalnie pracujących w Polsce obywatelach innych państw. Są zatrudniani przez rodzimych pracodawców lub zakładają własne firmy.

- „Do końca ubiegłego roku w Białostockim Oddziale ZUS było zgłoszonych 1460 obywateli Ukrainy. Po 9 miesiącach mamy 3072 osób co daje 210% wzrostu. Obecnie, zgłoszonych do ubezpieczenia we wszystkich oddziałach ZUS w Polsce jest prawie 308 tys. Ukraińców. W grudniu 2016 r. takich osób było 194 tys.” – podaje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Na Podlasiu legalnie pracują przedstawiciele bardzo wielu krajów, również egzotycznych. Ich liczba w porównaniu do ilości naszych wschodnich sąsiadów nie jest tak znacząca. Jednoznacznie da się zauważyć, że obywatele z paszportem ukraińskim i białoruskim to najsilniejsza grupa. Litwa i Rosja to 124 i 196 osób.

Zatrudnieni lub prowadzący działalność obywatele innych państw, podlegają krajowym przepisom o ubezpieczeniach społecznych. Nie dzieje się tak tylko wtedy, gdy wyklucza to umowa między Polską, a macierzystym krajem pracownika.

Z umowy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym wynika, że ustawodawstwa obu państw umowy określają warunki nabycia prawa do emerytury lub renty. Osoba, która pracowała i podlegała ubezpieczeniom w Polsce i na Ukrainie, emeryturę może uzyskać zarówno z Polski, jak i z Ukrainy, o ile spełni warunki wymagane do nabycia prawa do emerytury lub renty w tych państwach. Po spełnieniu konkretnych warunków obywatele Ukrainy będą objęci polskimi świadczeniami emerytalno-rentowymi realizowanymi przez ZUS. Chodzi głównie o emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty z tytułu wypadków przy pracy czy zasiłki pogrzebowe.


ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: