REKLAMA:

Pożar w Skarżynie [foto]

straż
16.11.2017 r., godz. 09.00
Pięć zastępów straży pożarnej brało udział w gaszeniu pożaru sadzy w kominie w domu jednorodzinnym w Starym Skarżynie.

Wczoraj, 15 listopada przed godz. 19.00 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zambrowie odebrał zgłoszenie o pożarze w domu jednorodzinnym w Starym Skarżynie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano trzy jednostki z JRG Zambrów oraz druhów ochotników ze Starego Skarżyna oraz Starego Laskowca.

Jak informuje nas dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Zambrowie kpt. Łukasz Chankowski, na miejscu okazało się, że doszło do zapalenia sadzy w kominie. Strażacy ugasili szybko palenisko. Następnie usunęli pozostałości, które się paliły zasypując je solą z piachem. Po wyczyszczeniu komina, wywietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu pomiaru dwutlenku węgla, strażacy przekazali właścicielowi budynek do użytku. Dzięki szybkiej akcji strażaków ogień nie spowodował większych strat.

Przypominamy, że trwa sezon grzewczy i jak co roku straż odnotowuje większą ilość wyjazdów związanych z problemami z instalacją pieców i piecyków. Warto wspomnieć, że minionym tygodniu zambrowscy strażacy brali udział w gaszeniu pożaru spowodowanego zapaleniem się komina z rury kwasówki w domu jednorodzinnym przy ul. Wąskiej w Zambrowie. Pod koniec października pożar sadzy w kominie miał miejsce w drewnianym domu w Kołakach Kościelnych.

Uwaga na sadzę w kominach
Każdego roku od października strażacy notują wiele pożarów spowodowanych osadzaniem się sadzy w kominie i złym stanem technicznym przewodów kominowych. Warto przyjrzeć się własnemu podwórku i zadać sobie pytanie, czy pożar nie grozi i mojemu domowi.

Skutki takich pożarów bywają niestety bardzo często tragiczne. Niejednokrotnie bywało, że mieszkańcy tracili w wyniku takiego pożaru nie tylko dach nad głową, ale i cały dobytek, a nawet ponosili śmierć. Nie dopuśćmy zatem do stworzenia podczas tego sezonu grzewczego zagrożenia dla naszego życia i mienia.

Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami lub mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.

Przed sezonem grzewczym, jak również w trakcie niego, należy rzetelnie przeprowadzać kontrole stanu technicznego przewodu kominowego. Sprawdzamy wtedy drożność oraz szczelność komina. Gdy nagromadzona jest sadza, należy ją niezwłocznie usunąć, a jeżeli napotkamy na pęknięcia przewodu należy go naprawić lub zgłosić to kominiarzowi, który sprawdzi stan komina.

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. Paląca się w wysokich temperaturach sadza może spowodować pęknięcia i nieszczelności w przewodzie kominowym. Wysoka temperatura lub ogień wydobywający się ze szczelin komina może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Przez pęknięcia do pomieszczeń mieszkalnych może dostać się również dym oraz dwutlenek węgla.

Postępowanie użytkownika
Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, to w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Pamiętajmy o zamknięciu dopływu powietrza do pieca zarówno od dołu jak i od góry.

Dozorujmy na całej długości przewód kominowy czy nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody. Z jednego litra wody powstaje aż 1700 litrów pary, co może doprowadzić do popękania przewodu, a nawet jego rozerwania.

Po pożarze sadzy w kominie należy wezwać kominiarza, aby dokonał wyczyszczenia przewodów i zwrócił uwagę na ich stan techniczny. Należy pamiętać iż przez nieszczelne przewody wędrują palące się cząstki materiału palnego lub bardzo gorące gazy spalinowe, w tym groźny, niewyczuwalny tlenek węgla.


BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: