REKLAMA:

W Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze powstaje hala produkcyjna

inwestycje
14.11.2017 r., godz. 22.15
Trwają prace przygotowawcze pod budowę hali produkcyjnej, dzięki której pracę znajdzie 100 więźniów z Czerwonego Boru. Osadzeni będą pracować między innymi przy produkcji mebli. Fabryka ma ruszyć w połowie przyszłego roku.

Dyrektor Zakładu Karnego w Czerwonym Borze ppłk Adam Kozioł podpisał niedawno umowę dotyczącą wynajmu powstającej przy zakładzie w ramach rządowego projektu „Praca dla więźniów” hali produkcyjnej z przedstawicielką firmy Drew-Bet Beatą Smugarzewską. Na jej mocy grupa około 100 osadzonych znajdzie zatrudnienie przy produkcji mebli.

Inwestycją rozpoczynającą budowę hali jest powiększenie terenu okolonego murem ochronnym, na którym stanie obiekt. Prace inżynieryjno-budowlane związane z postawieniem muru są pierwszym etapem, którego ukończenie planowane jest do końca tego roku. Na oddanie hali do użytku i wdrożenie produkcji trzeba będzie poczekać do połowy przyszłego roku.

Budowa przywięziennej hali produkcyjnej i zatrudnianie w niej osób odbywających karę pozbawienia wolności ma przynieść korzyści każdej ze stron. Przedsiębiorca nie będzie musiał zawierać odrębnych umów z każdym z zatrudnionych skazanych, gdyż nie będą oni pracownikami w rozumieniu prawa pracy. Będzie zatem zwolniony ze stosowania przepisów prawa pracy z wyjątkiem tych, które dotyczą czasu pracy i BHP. Wynagrodzenie zwykle oscyluje w granicach pensji minimalnej i jest naliczane proporcjonalnie do realnie przepracowanych godzin. Pozwoli to również ograniczyć ponoszenie wydatków na utrzymanie skazanych.

Zakład Karny w Czerwonym Borze to jedna z największych podlaskich jednostek penitencjarnych, w której przebywa duża populacja skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu zamkniętego. Dla tej grupy skazanych szczególnie trudno jest znaleźć zatrudnienie. Liczba miejsc pracy wewnątrz jednostek jest ograniczona, a do pracy na zewnątrz więzienia nie zostaną w najbliższej przyszłości skierowani ze względów bezpieczeństwa. Dla tej kategorii skazanych przewidziane jest zatrudnienie właśnie w halach produkcyjnych wewnątrz jednostek penitencjarnych. Tym sposobem skazani będą mieli zatrudnienie podczas odbywania kary pozbawienia wolności bez narażania bezpieczeństwa obywateli.

ŁC, fot. por. Dariusz Śmiechowski


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: