REKLAMA:

Rozmawiali o uzależnieniach dzieci i młodzieży [foto]

edukacja
14.11.2017 r., godz. 10.50
Prelekcja na temat uzależnień dzieci i młodzieży, przedstawienie profilaktyczne, a także podsumowanie konkursu plastycznego. Tak przebiegała wczorajsza konferencja zorganizowana w Zespole Szkół Ogólnokształcących w ramach projektu pt. „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”.

Konferencja na temat: „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży - fonoholizm oraz inne związane z cyberprzemocą - sygnały ostrzegawcze i sposoby pomocy” odbyła się wczoraj, 13 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu pt.: „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”. Patronat nad konferencją objął Łomżyński Biskup Pomocniczy Tadeusz Bronakowski.

- „Wielu wybitnych naukowców mówi, że wiek dwudziesty moglibyśmy nazwać wiekiem wojen, natomiast wiek dwudziesty pierwszy zapisze się w historii ludzkości jako wiek uzależnień. Kiedyś do sklepu przed Bożym Narodzeniem przyszło małżeństwo, które poprosiło panią ekspedientkę, aby sprzedała zabawkę, która rozweseli ich dziecko, która zapewni mu szczęście. Pani ekspedientka spojrzała na to małżeństwo i odpowiedziała Przepraszam państwa, ale tutaj nie sprzedajemy rodziców. (…) Chciałbym powiedzieć o jeszcze jednym problemie jaki dotyka naszą Ojczyznę, nie tylko dzieci i młodzież, ale także nas dorosłych. Jest to nadużywanie alkoholu. (…) A co innego oglądamy kochani w naszych reklamach? Widzimy piękne słowa, fascynujące sugestywne obrazy przedstawiające wspaniały świat, którego nieodłącznym składnikiem jest także alkohol. Widzimy w tych reklamach roześmianych ludzi, którzy cieszą się pełnią życia, pojawiają się w nich również hasła mówiące o wolności i radości. Ale reklamy nie pokazują zapłakanych oczu małych dzieci, które widzą pijanego ojca katującego swoją żonę. (…) Wierzę, że powstanie w Polsce koalicja ludzi dobrej woli, którzy zajmą się nie tylko alkoholizmem, ale także wszelkiego rodzaju holizmami.” - powiedział biskup Tadeusz Bronakowski.

Konferencje, w której uczestniczyli samorządowcy, duchowni, służby mundurowe oraz nauczyciele ze szkół z terenu powiatu zambrowskiego, poprowadziła Bożenna Kossakowska z łomżyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Podczas swojego wystąpienia pani Bożenna przedstawiła zagrożenia czyhające na dzieci i młodzież w internecie. Konsultantka z ODN w Łomży zwracała szczególną uwagę na fonoholizm oraz inne uzależnienia związane z cyberprzemocą.

- „Najpopularniejsze uzależnienie behawioralne to oczywiście hazard, internet, fonoholizm czy też cyberseks. To są te uzależnienia, które są zbadane. (…) Uzależnieniami od czynności są wszelkie nałogowo powtarzane czynności, w które nie są zaangażowane substancje psychoaktywne. Oddanie się jakiejś czynności, która daje dziecku przyjemność powoduje, że odczuwa ono z tego naturalną radość, motywację i satysfakcję. Kiedy ta sama ulubiona czynność przeradza się w uzależnienie wówczas dziecko czy nastolatek przeżywa zupełnie inne emocje. (…) Kolejna, a zarazem najważniejsza rzecz to fonoholizm. Jest to uzależnienie od telefonów komórkowych. Tutaj ponad 90% młodych ludzi posiada telefon komórkowy i intensywnie go wykorzystuje. 91% osób raz lub kilka razy dziennie wysyła smsa, 82% wykonuje połączenia i łączy się z internetem, w celu skorzystania z serwisu społecznościowym. Aż 60% nastolatków przyznało, że korzysta z telefonu podczas lekcji. Także uzależnienie i jego skala jest ogromna.” - mówiła Bożenna Kossakowska, konsultant do spraw technologii informacyjnej Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Drugą częścią wczorajszej konferencji było nagrodzenie laureatów konkursu plastycznego „Bezpieczny Internet”. W konkursie uczestniczyło 53 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne. Nagrody wręczali Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski oraz Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak. Nazwiska laureatów opublikowaliśmy wczoraj w odrębnym artykule na łamach naszego Portalu - Znamy laureatów konkursu „Bezpieczny Internet”.

Warto dodać, że równolegle w czasie trwania konferencji, w której uczestniczyli nauczyciele oraz zaproszeni goście, na auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących odbywało się przedstawienie profilaktyczne pt. „Cybernetyczne sny”. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół z terenu powiatu zambrowskiego.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: