REKLAMA:

Karambol i szybka akcja ratunkowa w rejonie budowy S8 [foto+video]

straż
13.11.2017 r., godz. 20.00
Karambol i akcja ratunkowa w rejonie budowy S8, 13.11.2017 r.
Wypadek z udziałem siedmiu samochodów osobowych wiozących 35 pasażerów. Kilkudziesięciu rannych w różnym stanie. Trzy osoby zginęły na miejscu. To scenariusz dzisiejszych ćwiczeń straży pożarnej, policji i pogotowia, jakie przeprowadzone zostały po południu na pasie serwisowym przy budowie trasy S8, między Szumowem a Wyszomierzem.

Na jeszcze nieotwartym odcinku trasy S8, w rejonie przepustu drogowego pod przejściem dla zwierząt między Szumowem a Wyszomierzem, odbyły się dzisiaj wspólne ćwiczenia ratownicze straży pożarnej, pogotowia i policji. Ćwiczenia obejmowały organizację i prowadzenie działań z zakresu ratownictwa medycznego i technicznego w zdarzeniu drogowym z dużą ilością osób poszkodowanych. Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń doszło bowiem do karambolu 7 aut wiozących w sumie 35 osób, z których 3 poniosły śmierć na miejscu.

- „Miejsce zdarzenia było zlokalizowane w miejscu dość trudno dostępnym. Wybranym obiektem do ćwiczeń było przejście dla zwierząt, a dokładnie przepust drogowy pod tym przejściem. Jest to tunel, który w pewnym stopniu ogranicza dotarcie sił ratowniczych i utrudnia działania ratownikom, tak więc służby muszą zmierzyć się nie tylko z dużą ilością osób poszkodowanych, ale także z utrudnionym dojazdem.” – powiedział nam mł. bryg. Marcin Janowski z Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku.

Na miejsce wypadku początkowo przybywają strażacy z OSP w Szumowie, a po paru minutach dołączają do nich 2 Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie oraz pogotowie ratunkowe i policja. Na miejscu koordynator akcji musiał zapanować nad olbrzymim problemem. Należało oszacować ilu jest rannych, w jakim każdy z nich jest stanie, a więc w jakiej kolejności poszkodowanym należy udzielić pomocy, kogo w pierwszej kolejności przewieźć do szpitala. Strażacy wcześniej pomagają rannym wydostać się z samochodów uczestniczących w zdarzeniu, udzielają im pierwszej pomocy. Było to olbrzymie logistyczne wyzwanie. Na miejscu wypadku straż rozstawiła tymczasowe namioty, jako schronienie dla rannych oraz jako miejsce pracy dla służb dowodzących akcją.

Po oszacowaniu skali problemu natychmiast ściągane były posiłki w postaci kolejnych wozów straży pożarnej (JRG Białystok, JRG Łomża, JRG Wysokie Mazowieckie oraz OSP z Ostrożnego i Zbrzeźnicy). Ponadto na miejsce zdarzenia zadysponowano aż 9 karetek pogotowia ratunkowego i 3 śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ćwiczeniach uczestniczyło ponad 100 osób, w tym strażacy, policjanci, zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego, a także 35 pozorantów. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku, a współorganizatorem białostocki oddział GDDKiA.

- „Drogi krajowe zamieniają się w drogi ekspresowe. Coraz częściej dochodzi do karamboli, czyli pojazdów najeżdżających na siebie właśnie na trasach szybkiego ruchu. Dlatego te elementy staramy się w naszym województwie ćwiczyć. Tych dróg ekspresowych było niewiele, ale z każdym rokiem ich przybywa i musimy być gotowi na każdym odcinku na prawidłową reakcję.” – podkreśla mł. bryg. Marcin Janowski.

Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć wykonanych przez naszych reporterów oraz filmik przedstawiający przebieg dzisiejszych ćwiczeń.
ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: