REKLAMA:

„Z pieśnią przez dzieje Polski” [foto]

edukacja
13.11.2017 r., godz. 10.15
Pod takim hasłem odbył się koncert pieśni patriotycznych, upamiętniający 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Starym Skarżynie pod kierunkiem Magdaleny Wiśniewskiej.

Koncert pieśni patriotycznych pt. „Z pieśnią przez dzieje Polski” odbył się w miniony piątek, 10 listopada w Szkole Podstawowej w Starym Skarżynie. Spotkanie było okazją do uczczenia 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w nim wzięli zaproszeni goście: Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, proboszcz parafii w Starym Skarżynie ks. Jarosław Filochowski, radny Gminy Zambrów Benedykt Sasinowski, a także mieszkańcy Starego Skarżyna i okolic oraz rodzice uczniów.

Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości w wykonaniu uczniów szkoły. Główną myślą przewodnią akademii było uświadomienie młodemu pokoleniu, jak ważną rzeczą w dzisiejszych czasach jest patriotyzm i pamięć o ważnych świętach narodowych. Takim niewątpliwie jest właśnie 11 listopada, który jest symbolem miłości do ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa.

Kolejnym punktem piątkowego spotkania był koncert pieśni patriotycznych. Poprzez pieśni organizatorzy uroczystości chcieli zachęcić społeczność lokalną do wskrzeszenia i kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania w gronie rodzinnym i towarzyskim. Wspólny śpiew rozwija poczucie więzi rodzinnej i narodowej. Była to także świetna okazja, aby przybliżyć historię naszego kraju i ułatwić jej zrozumienie.

Przy wyborze repertuaru kierowano się chronologiczną historią pieśni i piosenek z biegiem lat nobilitowanych do rangi pieśni narodowych i ojczystych. Łącznie znalazło się w nim 21 utworów, a wśród nich m.in.: „Mazurek Dąbrowskiego”, „Rota”, „Przybyli ułani”, „Szara Piechota”, „Pierwsza Brygada”, „Niepodległa, niepokorna”, „O mój rozmarynie”, „Żeby Polska Była Polską”. Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali wesołą piosenkę „Kocham Cię, Polsko”. Warto dodać, że wykonanie każdego utworu zostało poprzedzone krótkim komentarzem dotyczącym autorstwa i okoliczności jej powstania.

Na spotkanie patriotyczne przygotowano specjalne śpiewniki oraz podkłady do wykonywanych pieśni. Koncert swoją grą na gitarze uświetniła Maria Gosk wraz z przyjaciółmi.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: