REKLAMA:

Ponad 3 tysiące decyzji wydały podlaskie Zakłady Ubezpieczeń Społecznych

wiadomości z regionu
25.10.2017 r., godz. 14.05
Podlasianie dostają już decyzje o przyznaniu emerytur w obniżonym wieku. W przeciągu trzech tygodni podlaskie Zakłady Ubezpieczeń Społecznych wydały niespełna 3200 decyzji. Ponad 600 osób, które je otrzymały, kontynuują zatrudnienie.

W październiku weszła w życie ustawa rządowa obniżająca wiek emerytalny dla kobiet do 60 lat, natomiast dla mężczyzn do 65 lat. Część osób złożyło wnioski już we wrześniu, jeszcze przed wejściem nowej ustawy, mimo to Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na wydanie decyzji 30 dni, które są liczone od 1 października.

W sumie w województwie podlaskim tylko w ciągu 15 dni pracy w październiku wydano ponad 3 180 wszystkich decyzji dotyczących ustawy wiekowej. Nieco więcej decyzji dotyczyło kobiet (1790), niż mężczyzn (1390). Ponad 600 osób, które otrzymały decyzje, wciąż kontynuują zatrudnienie. Ich emerytury zostały zawieszone do czasu rozwiązania stosunku pracy.

- „Prawdopodobnie część z nich złożyła już wypowiedzenia i czeka na rozwiązanie umowy o pracę. Gdy dostarczą do ZUS świadectwo pracy, zostanie podjęta wypłata zawieszonych dotąd świadczeń.” - powiedziała Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jak informuje Katarzyna Krupicka, średnia wysokość emerytury dla osób przechodzących na nią w obniżonym wieku emerytalnym wynosi w Oddziale w Białymstoku 1 567,41 zł brutto dla kobiet, a dla mężczyzn– 2 466,05 zł. Choć średnia emerytura mężczyzn jest na Podlasiu wyższa od średniej emerytury kobiet, to i tak jest niższa w porównaniu ze średnią krajową mężczyzn (2 791,24 zł). Średnia emerytura kobiet w województwie podlaskim jest z kolei niższa od średniej emerytury kobiet w kraju, wynoszącej 1 627,11 zł.

Chociaż wśród nowych emerytów są osoby, które cenią sobie przelewy bezgotówkowe to jednak tylko 75 % wybrała tę formę wypłaty. Pozostała grupa świadczeniobiorców pozostała wierna tradycyjnym wypłatom dokonywanym przez listonosza. Spośród 2 542 przelewów aż 579 trafiło do placówek pocztowych.


BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: