REKLAMA:

Seniorzy studiują w Zambrowie już od 5 lat [foto]

kultura
20.10.2017 r., godz. 21.00
Seniorzy studiują w Zambrowie już od 5 lat
Już od ponad 5 lat w Zambrowie prężenie funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku. Z tej okazji zorganizowano uroczystość jubileuszową w Centrum Kultury. Studenci-seniorzy z Zambrowa rozpoczęli nowy rok akademicki 2017/2018. Do społeczności studenckiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku wstąpili nowi członkowie.

Członkowie powołanego do życia ponad 5 lat temu Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) uczcili piątą rocznicę powstania stowarzyszenia. Impreza jubileuszowa odbyła się dziś w sali widowiskowo-kinowej Centrum Kultury w Zambrowie.

- „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Zambrowie jest piękną inicjatywą, która powstała z myślą o wszystkich mieszkańcach Zambrowa, przeżywających złotą jesień swojego życia. To interesująca forma rozwoju zainteresowań, pasji, poznawania nowych umiejętności. To możliwość spotkania drugiego człowieka, nawiązania nowych kontaktów towarzyskich i nowych przyjaźni oraz pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.” - mówiła w czasie dzisiejszej uroczystości dyrektor MOK Marta Konopka.

Uniwersytet Trzeciego Wieku działalność rozpoczął 26 marca 2012 roku z inicjatywy Burmistrza Zambrowa Kazimierza Dąbrowskiego. Indeksy tego dnia otrzymało 66 osób. Studentów UTW z roku na rok jednak przybywa. UTW działa pod skrzydłami i w siedzibie Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie. Patronat nad działalnością uczelni pełni Wyższa Szkoła Agrobiznesu w Łomży oraz Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

- „Te pięć lat minęło jak jedna chwila, a nasi studenci są ciągle tacy sami, cięgle chętni do działania, do podejmowania nowych wyzwań, a przede wszystkim cały czas są młodzi. Mamy w sobie bardzo dużo sił i zapału i myślimy już o podejmowaniu kolejnych wyzwań w kolejnym pięcioleciu. Jeżeli chodzi o te pięć lat, które minęły, to prowadziliśmy szereg zajęć, które rozwijają zarówno intelekt, jak również poprawiają kondycję fizyczną.” - powiedziała nam prezes UTW w Zambrowie Barbara Laszuk.

Dzisiejsza uroczystość była okazją do podziękowań osobom, bez których uniwersytet nie mógłby istnieć i się rozwijać. Symboliczne kwiaty z rąk członków Zarządu UTW otrzymali: burmistrz Kazimierz Dąbrowski, Przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Korzeniowski, dyrektor MOK Marta Konopka, wykładowcy oraz instruktorzy współpracujący z uniwersytetem oraz pracownice MOK. Nie zabrakło również refleksji i wspomnień z 5-letniej działalności UTW w Zambrowie.

Podczas dzisiejszego świętowania odbyła się także uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018. Do braci studenckiej od 1 października dołączyło siedmioro seniorów. Otrzymali oni dziś z rąk burmistrza indeksy. Wraz z nowymi członkami aktualnie do UTW uczęszcza już 103 studentów.

Członkowie UTW poprzez udział w różnych zajęciach rozwijają zainteresowania i pogłębiają wiedzę. Organizowane są różnego rodzaju zajęcia, m.in. trening pamięci, dyskusyjny klub filmowy, salon literacki, zajęcia na basenie, z języka angielskiego, z rysunku i malarstwa, aerobiku, a także z obsługi coraz bardziej niezbędnego w codziennym życiu komputera, z którym seniorzy mają problem. Przy UTW działa także chór akademicki.

- „Uważam, że Uniwersytet Trzeciego Wieku jest super pomysłem na zagospodarowanie wolnego czasu dla seniorów. Bardzo cieszę się, że w tym roku akademickim aerobik będzie odbywał się dwa razy w tygodniu, gdyż jest to moje ulubione zajęcie i cieszy się zainteresowaniem większości studentów.” - mówi studentka UTW Barbara Klimaszewska.

- „Najgorsza w życiu jest samotność. Na uniwersytecie spotykam się ze znajomymi. Spędzamy czas miło i przyjemnie. Trochę się uczymy, trochę bawimy i jest fajnie.” - uważa z kolei Bogdan Bieńkowski studiujący na UTW.

Nowy rok to nowe możliwości. Poza dotychczasową ofertą Uniwersytetu, w tym roku przewidziano coś dla miłośników podróżowania i poznawania nowych miejsc. Mowa tu o organizowaniu wycieczek, w celu poznawania Ziemi Podlaskiej. Prezes UTW zaznacza, że nieoceniona będzie tu pomoc lokalnych sponsorów.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: