REKLAMA:

Jubileusz WTZ w Szumowie [foto]

społeczeństwo
20.10.2017 r., godz. 15.35
Warsztat Terapii Zajęciowej w Szumowie obchodził jubileusz 10-lecia działalności. Uroczystość połączona była z otwarciem i poświęceniem nowej części budynku WTZ.

Uroczystości jubileuszowe Warsztatu Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN w Szumowie odbyła się dzisiaj, 20 października w siedzibie WTZ. W uroczystości udział wzięli Biskup Łomżyński Janusz Stepnowskiego, władze samorządowe, dyrektorzy różnych instytucji i placówek oświatowych, uczestnicy i pracownicy WTZ oraz rodzice uczestników.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystą mszą świętą sprawowaną przez bp. Janusza Stepnowskiego. W homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę, jak ważną rolę pełnią Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz osoby, które w nim pracują dla osób niepełnosprawnych.

- „Wy drogie siostry zajmujecie się młodzieżą i starszymi osobami z naszego terenu w ciągu dnia. Stajecie się dla tych osób siostrami i w pewnym sensie matkami. Mobilizujecie osoby tu przebywające do tego, aby co raz bardziej usamodzielniały się, uczyły się czegoś nowego, dokonywała się też między nimi socjalizacja i też ze społeczeństwem. To jest wielkie zadanie i wielki obszar. W tym miejscu chciałbym też podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania i rozbudowy tego ośrodka. Jest to znak odpowiedzialności za każdego człowieka, który mieszka na tym terenie.” - mówił podczas homilii Biskup Łomżyński Janusz Stepnowski.

W trakcie liturgii miało miejsce poświęcenie nowej części budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szumowie. Dobudówka liczy około 250 m2 powierzchni. Mieszczą się w niej dwie pracownie, dwie łazienki oraz świetlica ze sceną teatralną i zapleczem. Zagospodarowany zostanie również strych. Inwestycja ta została zrealizowana dzięki dotacji celowej w kwocie 500 tys. zł, na którą złożyły się samorządy Powiatu Zambrowskiego, Miasta Zambrów, Gminy Zambrów, Gminy Rutki-Kossaki i Gminy Szumowo.

- „Konieczność rozbudowy wynikła z potrzeby objęcia rehabilitacją i terapią większej liczby osób niepełnosprawnych, oczekujących od dłuższego czasu na przyjęcie do naszego ośrodka. Cieszymy się, że inicjatywa powiększenia warsztatów spotkała się ze zrozumieniem zarządu generalnego i prowincjalnego naszego zgromadzenia. Ogromnej pomocy oraz wsparcia finansowego i rzeczowego udzieliły nam lokalne samorządy. Doświadczyliśmy też zrozumienia i pomocy ze strony rodzin naszych uczestników, lokalnej społeczności oraz kapłanów i wiernych diecezji łomżyńskiej i białostockiej.” - mówiła siostra Agata Falkowska.

W dalszej części uroczystości miała miejsce prezentacja multimedialna przedstawiająca zgromadzonym na świetlicy gościom działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej. Następnie uczestnicy warsztatów zaprezentowały krótkie przedstawienie.

Jubileusz zakończył się życzeniami i gratulacjami składanymi przez zaproszonych gości oraz wspólnym posiłkiem.Warsztat Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN przy ul. Cmentarnej 11 w Szumowie funkcjonuje od 01.12.2006r. Prowadzi działalność w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej, przygotowując osoby niepełnosprawne do aktywnego włączenia ich w życie społeczne oraz do podjęcia pracy zawodowej, odpowiadającej ich psychofizycznym możliwościom. Uczy umiejętności przydatnych w samodzielnym egzystowaniu. Obejmuje rehabilitacją 40 osób, ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Zajęcia w Warsztacie odbywają się od poniedziałku do piątku w systemie pracowni: gospodarstwa domowego, artystycznej, krawiecko – hafciarskiej, multimedialnej, poligraficzno – reklamowej, rękodzieła artystycznego, stolarsko – technicznej i ogrodniczo – bukieciarskiej. Placówka zapewnia uczestnikom także kinezyterapię i wsparcie psychologiczne.

Warsztat podejmuje działania na rzecz rehabilitacji społecznej, biorąc udział w wydarzeniach i imprezach kulturalnych, które mają miejsce w miejscowości i gminie Szumowo, powiecie Zambrowskim, a także województwie Podlaskim. Organizuje wycieczki turystyczno - krajoznawcze, spotkania integracyjne, konkursy, zabawy, dyskoteki. W Warsztacie działa zespół muzyczny i grupa teatralna „Zefirek”. Uczestnicy Warsztatu wraz z opiekunami goszczą u siebie osoby niepełnosprawne z innych placówek, wyjeżdżają na przeglądy teatralne i muzyczne organizowane przez inne ośrodki.

Kontakt ze środowiskiem lokalnym sprzyja integracji, rozwija potrzebę kontaktów społecznych oraz pozwala dostrzec osoby niepełnosprawne jako ludzi wartościowych, wnoszących do społeczeństwa ogromne bogactwo „swojego świata”: ciepło, wrażliwość, szczerość, życzliwość, prostolinijność, autentyzm. Uczestnicy naszego Warsztatu cieszą się z uczęszczania na zajęcia. Tutaj, dzięki pomocy i wsparciu wykwalifikowanej kadry pracowniczej, realizują swoje pragnienia, poznają predyspozycje, rozwijają zainteresowania i umiejętności, kształtują charaktery, spotykają się z akceptacją i zrozumieniem oraz uczą się spędzania czasu w sposób kreatywny. Podejmowane przez nas inicjatywy spotykają się ze zrozumieniem i aprobatą Władz Starostwa Powiatowego w Zambrowie, Gminy Szumowo, Samorządów Lokalnych, z których pochodzą uczestnicy Warsztatu, jak również firm i osób prywatnych, którym sprawa ludzi niepełnosprawnych nie jest obojętna.

BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: