REKLAMA:

Chcesz bez błędów złożyć wniosek o emeryturę? Doradca emerytalny sprawdzi go od ręki.

wiadomości z regionu
17.10.2017 r., godz. 11.15
Planujesz złożyć wniosek o emeryturę? Zrób to osobiście w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Doradca emerytalny pomoże Ci go wypełnić, co pozwoli na uniknięcie pomyłek i błędów.

Od 2 tygodni Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzje dotyczące ustawy wiekowej. Oddział w Białymstoku wydał ich już 1 727. Spośród tej liczby tylko 19 % jeszcze nie rozwiązała stosunku pracy. Przeciętna wysokość emerytury dla kobiety wynosi 1 485,71 zł, a dla mężczyzny 2 481,47 zł.

Sposób w jaki klienci ZUS decydują się na dostarczenie dokumentacji jest bardzo ważny i może mieć duży wpływ na to, jak szybko otrzymają decyzję wyliczająca wysokość świadczenia. Przyszły emeryt chcąc mieć pewność, że złożony wniosek jest prawidłowo wypełniony i zawiera wszystkie niezbędne informacje powinien dostarczyć go osobiście do Sali Obsługi Klienta. Doradcy emerytalni sprawdzając dokumenty, pomogą w uzupełnieniu wszystkich rubryk i wskażą, których z nich nie możemy ominąć.

- „Osobiste składanie wniosków w obniżonym wieku emerytalnym do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn nie wzbudziło lęku przed długimi kolejkami i tłumem ludzi. Tym bardziej, że w podlaskich punktach obsługi klientów czas oczekiwania był zaledwie kilku a czasami kilkunastominutowy. Znaczna większość uprawnionych postanowiła zgłosić się do nas osobiście. Spośród prawie 7 tys. wniosków, które od 1 września trafiły do ZUS w Białymstoku tylko 2% została wysłana pocztą.” - powiedziała Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Samodzielne wypełnienie wniosku i przesłanie go bez sprawdzenia przez fachowca może pociągnąć za sobą konieczność odwiedzenia siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zaproszenia dokona pracownik wydziału Świadczenia Emerytalno-Rentowych w związku z brakami w dokumentach. Lepiej więc zadbać o swoje sprawy od samego początku i poświęcić chwilkę na wizytę w ZUS.

Jak informuje Katarzyna Krupnicka, najczęściej popełnianymi błędami jest pominięcie faktu kontynuowania zatrudnienia lub nie dołączenie świadectwa pracy potwierdzającego rozwiązanie stosunku pracy. Niejednokrotnie oświadczenie wnioskodawcy jest niekompletne. Zapominamy zaznaczyć pola, które mówią o tym, że korzystamy z zasiłku opiekuńczego, zasiłku z opieki społecznej czy też świadczenia pieniężnego z powiatowego urzędu pracy.

- „Kolejny nierzadki błąd to określenie sposobu przekazania emerytury. Jednocześnie wskazujemy dwa lub więcej sposobów. Podając numer rachunku zaznaczony również adres - i to nie tylko zamieszkania. To duże utrudnienie przy analizie wniosku i możliwości wydania decyzji. Takich błędów nie da się poprawić telefonicznie, dlatego warto skorzystać z pomocy doradców i mieć pewność, że nasz wniosek nie zawiera żadnych pomyłek.” - dodaje Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.


BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: