REKLAMA:

Nie musisz korzystać z pomocy pośredników. Dziedziczenie z subkonta jest proste.

wiadomości z regionu
16.10.2017 r., godz. 10.05
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że środki zgromadzone na subkoncie w ZUS są dziedziczone. Jak się okazuje firmy oferujące pomoc przy odzyskiwaniu środków z OFE, działają również w naszym mieście. Chcąc jednak wypłacić te środki spadkobiercy nie muszą korzystać z profesjonalnych pośredników, którzy za usługę pobierają prowizję. W razie wątpliwości wystarczy zgłosić się do ZUS.

Gdy tracimy bliską osobę pierwszym zwrotem, który nam przysługuje to poniesione koszty pogrzebu. Ale możemy również spodziewać się innej wypłaty. Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS są dziedziczone.

Połowa środków za okres trwania małżeńskiej wspólności majątkowej jest przenoszona na subkonto współmałżonka. Natomiast pozostałe środki są wypłacane osobom, jakie zmarły wskazał w umowie z otwartym funduszem emerytalnym lub jeśli nie był członkiem OEF, w dokumentach przekazanych do ZUS. Jeśli nikogo nie wskazał, wchodzą one do masy spadkowej.

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego Katarzyna Krupicka informuje, że pojawiają się sygnały od klientów Zakładu Ubezpieczenia Społecznego, że na rynku działają firmy oferujące pomoc przy odzyskiwaniu środków z OFE i pobierają za to opłatę. Jak się okazało informacje te w znacznej części docierają z naszego miasta.

- „Wypłata środków zgromadzonych na subkoncie następuje zawsze na podstawie zawiadomienia z funduszu, który wskazuje osoby uprawnione lub na podstawie złożonego wniosku. Zakład wypłaca środki bezpośrednio osobom uprawnionym. Spadkobiercy nie muszą działać przez profesjonalnych pośredników, którzy za usługę pobierają prowizję.” - mówi Katarzyna Krupicka, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jeśli spadkobiercy nie wiedzą, czy zmarły był członkiem OFE lub do jakiego funduszu były przekazywane składki, mogą w każdym przypadku zwrócić się do ZUS o podanie takich informacji. Muszą jednak posiadać prawo do środków z subkonta. Więcej informacji na ten temat można uzyskać dzwoniąc pod numer Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (22) 560 16 00 lub w każdej placówce ZUS.

BD


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: