REKLAMA:

Konsekracja kościoła w Starym Skarżynie [foto]

religia
08.10.2017 r., godz. 16.30
8 października 2017 roku to bardzo ważna data dla wiernych parafii pw. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Starym Skarżynie. Tego dnia świątynia została konsekrowana przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Konsekracja kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Starym Skarżynie odbyła się dzisiaj, 8 października. Obrzędu tego dokonał Biskup Diecezji Łomżyńskiej Janusz Stepnowski. W uroczystości uczestniczyli również inni księża z diecezji, parafianie oraz zaproszeni goście.

Na początku biskup łomżyński poświęcił wodę, ściany kościoła, ołtarz, grotę z figurą Matki Boskiej Fatimskiej oraz wiernych. Następnie podczas kazania bp. Janusz Stepnowski podkreślił, jak ważną uroczystość przeżywają dzisiaj wierni parafii w Starym Skarżynie.

- „ (...) Tak samo wasz kościół, gdyby nie było w tabernakulum Chrystusa, byłby tylko pustym obiektem, w którym brakowałoby istoty. To przez lata na fundamencie waszej wiary, na fundamencie Chrystusa kapłani wraz z wami podejmowali tworzenie tego ośrodka. (…) Mimo że wasza parafia nie jest wielką parafią, ale był to wysiłek wielu lat pracy kapłanów, ale też waszego poświęcenia i waszej fizycznej pracy, aby ta świątynia była na tym terenie. Jest ona świątynią piękną, odpowiednio wyposażoną, a na plebanii jest ciepło.” - mówił bp. Janusz Stepnowski.

Po homilii nastąpiło namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła. Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary, natomiast namaszczanie ścian symbolizuje oddanie kościoła Bogu i służenie jako Jego dom. Podczas widzialnego namaszczenia olejem dokonuje się namaszczenie niewidzialne Duchem Świętym. Po namaszczeniu ołtarza i ścian nastąpiło ich okadzenie symbolizujące, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Kolejnym obrzędem było uroczyste oświetlenie ołtarza i kościoła (miejsca namaszczonych ścian) oraz zapalenie wszystkich innych świec. Ten obrzęd symbolizuje Jezusa Chrystusa – światłość świata.

Podczas eucharystii kanclerz kurii ks. kan. Artur Szurawski odczytał dokument upamiętniający konsekrację świątyni oraz ołtarza. Podpisy na nim oprócz Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego złożyli m.in. kanclerz kurii łomżyńskiej Artur Szurawski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego ks. Jarosław Filochowski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie ks. kan. Jarosław Olszewski, były proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Zambrowie ks. kan. Heliodor Sawicki, proboszcz parafii w Rosochatem Kośc. ks. Antoni Loro, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos wraz z radnymi, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Skarzynie Alina Caputa, sołtysi, a także kapłan, siostra zakonna oraz alumn Wyższego Seminarium Duchownego pochodzący z tej parafii. Jeden z egzemplarzy uroczyście wmurowano pod mensą ołtarza wraz z relikwiami. Dwa pozostałe dekrety trafią do archiwów parafii i kurii.

- „Nie byłoby tego kościoła bez chęci, samozaparcia, ofiarności, pracy i zdolności poświęcenia tu mieszkających. To wy parafianie zbudowaliście ten kościół. Ogromne słowa wdzięczności dla projektantów, mistrzów i majstrów różnych specjalizacji. Dziękuję za wasz, drodzy parafianie, wielki trud i ogrom pracy, który włożyliście i nieustanie nadal wkładacie, by ten Boży dom lśnił blaskiem piękna, które jest odbiciem piękna modlitwy czystych serc.” - dziękował ks. Jarosław Filochowski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Starym Skarżynie.

Na koniec uroczystej mszy świętej bp. Janusz Stepnowski pobłogosławił wszystkich wiernych. Szczególnym błogosławieństwem obdarował dzieci. Warto dodać, że po mszy wierni mieli możliwość ucałowania ołtarza dla uzyskania odpustu.


BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: