REKLAMA:

Co wlewamy do naszych baków?

wiadomości z kraju
13.09.2017 r., godz. 13.30
Paliwo nieodpowiedniej jakości może doprowadzić do uszkodzenia silnika lub jego osprzętu, a wydatki na naprawę idą wówczas w tysiące złotych. Warto więc wiedzieć, na których stacjach kontrolerzy wykryli produkty niezgodne z wymogami. Taki raport za pierwszą połowę 2017 roku opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) skontrolował stacje paliw w całej Polsce. Kontrole na stacjach paliw przeprowadzono od 16 stycznia do 31 lipca br. Z raportu UOKiK wynika, że zaledwie 20 stacji sprzedawało paliwo niezgodne z polską normą, które mogły powodować większe zużycie paliwa bądź spadek mocy silnika.

Na szczęście „chrzczone” paliwo, tak przynajmniej wynika z raportu UOKiK, to już przeszłość. Tylko na jednej z kontrolowanych stacji benzynowych wykryto paliwo z nieznacznie zwiększoną zawartością wody, a i to nie musi bynajmniej oznaczać ewidentnego oszustwa – czasem to skutek nieszczelności starego zbiornika.

W całym roku 2016 UOKiK dokonał 1537 kontroli. 3,3% sprawdzonych próbek wykazało wtedy nieprawidłowości, natomiast 12 miesięcy wcześniej złe jednostki stanowiły 5,5%. Kontrole LPG przeprowadzone od 16 stycznia do 31 lipca 2017 r. zakończyły się natomiast wynikiem błędnym w 1,6% przypadków, a jeżeli chodzi o olej napędowy i benzynę, to wadliwa jakość paliwa dotyczyła 2,6% przebadanych stacji.

UOKiK zastrzega, że opublikowane przez niego wyniki przedstawiają jakość paliwa oferowanego przez kontrolowane stacje w dniu przeprowadzenia kontroli. Punkty, w których przeprowadzane są kontrole, są wybierane zarówno losowo, jak też na podstawie informacji, jaką ma urząd o paliwie niewłaściwej jakości lub okoliczności wskazujących na możliwość występowania takiego.

Badania pobranych próbek paliw są wykonywane przez laboratoria akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. Badane są wszystkie lub tylko niektóre parametry określone w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla poszczególnych gatunków paliw. Na 870 skontrolowanych stacji w Polsce, wśród tych z paliwami o niezgodnych parametrach, znalazły się 4 z naszego regionu, w tym 1 z terenu powiatu zambrowskiego.

Lista stacji benzynowych w woj. podlaskim, na których wg raportu UOKiK, kontrola wykazała niezgodność paliwa z normą:
:: PKN Orlen, Siemiatycze, Białostocka 14 – ON
:: SM „Mlekpol", Grajewo, Robotnicza 2 – benzyna
:: PPHU „LTL", Goniądz, Wojska Polskiego 68a – ON
:: Grupa MGR, Mężenin 1 – ON

Należy pamiętać, że nieprawidłowa jakość paliwa może wpływać na zwiększenie jego zużycia. Przyczynia się również do pogorszenia stanu technicznego silnika, co w konsekwencji może prowadzić do awarii.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: