REKLAMA:

Kukurydziana niedziela w Szepietowie

wiadomości z regionu
11.09.2017 r., godz. 13.25
Kukurydziana niedziela w Szepietowie
Prezentacja nowoczesnych maszyn do uprawy kukurydzy, stoiska doradztwa rolniczego, wykłady oraz degustacja potraw. To wszystko czekało na rolników w ramach Święta Kukurydzy, które odbyło się w Szepietowie. Rozstrzygnięto tam także dwa konkursy. W jednym z nich na podium stanął rolnik z powiatu zambrowskiego.

Wczoraj na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie odbył się Podlaski Dzień Kukurydzy. Impreza zorganizowana we współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy w Poznaniu jest znanym wydarzeniem w regionie. Jak co roku wszyscy zainteresowani uprawą kukurydzy mieli możliwość skorzystania z różnorodnych form pogłębienia swojej wiedzy oraz uczestnictwa w wielu atrakcjach. Podlaski Dzień Kukurydzy swoją obecnością zaszczycił Wiceminister Rolnictwa Jacek Bogucki, który wraz z dyrektorem Adamem Niebrzydowskim i Prezesem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy prof. Tadeuszem Michalskim dokonali otwarcia.

Dzień poświęcony kukurydzy rozpoczął się od wykładów. Zainteresowani mogli wysłuchać wystąpienia na temat ochrony kukurydzy przed agrofagami, wygłoszonego przez prof. dr hab. Pawła Beresia. Swoje prelekcje wygłosili również przedstawiciele firm nasiennych: Syngenta i DuPont Pioneer. W międzyczasie była możliwość zwiedzania pól doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, gdzie zostały przygotowane poletki doświadczalne z różnymi gatunkami kukurydzy. Każdy zainteresowany mógł na żywo obejrzeć rośliny każdej odmiany oraz porozmawiać z przedstawicielami firm nasiennych. W tym roku przedstawiono 134 odmiany kukurydzy z 23 firm nasiennych.

- „Wykorzystując wcześniej skoszoną kukurydzę został przeprowadzony pokaz zakiszania kukurydzy w balotach. Uczestnicy dnia kukurydzy mieli możliwość przyjrzenia się pracy maszyn, które produkują bele z kiszonką.” - relacjonuje Krzysztof Kuteszko z PODR w Szepietowie.

Wśród atrakcji, w ramach programu promocyjnego Polskiego Związku Producentów Kukurydzy „Kukurydza - słoneczne ziarno zdrowia” finansowanego ze środków Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, była możliwość uczestnictwa w promocji i degustacji potraw przygotowanych z tej rośliny.

Podczas Podlaskiego Dnia Kukurydzy można było też śledzić zmagania uczestników jubileuszowego X Wojewódzkiego Konkursu Orki. Przez kilka godzin komisja konkursowa oceniała jakość orki i wybrała najlepszych. Oto laureaci:
:: I miejsce Andrzej Derkowski z gminy Bakałarzewo, powiat suwalski,
:: II miejsce Michał Ozorowski z gminy Wasilków, powiat białostocki,
:: III miejsce Rafał Gawrychowski z gminy Zambrów, powiat zambrowski.

Jak co roku został także rozstrzygnięty konkurs dla producentów mleka „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich” zorganizowany przez KRUS w Białymstoku. Laureatami zostali:
:: I miejsce Krzysztof Ezman z gminy Czyżew, powiat wysokomazowiecki,
:: II miejsce Iwona Janczewska z gminy Szepietowo, powiat wysokomazowiecki,
:: III miejsce Mirosław Śliwowski z gminy Nowe Piekuty, powiat wysokomazowiecki.

W trakcie Podlaskiego Dnia Kukurydzy Wiceminister Rolnictwa Jacek Bogucki spotkał się z hodowcami trzody chlewnej dotkniętymi problemami związanymi z ASF oraz z rolnikami, którzy ucierpieli w związku z przejściem klęsk żywiołowych przez nasz region. Wiceminister przedstawił aktualną sytuację oraz plany co do przyszłych działań. Odpowiedział również na pytania rolników.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: