REKLAMA:

Rocznicowe spotkanie pod pomnikiem w Wądołkach [foto]

świąteczne
11.09.2017 r., godz. 13.35
Przedstawiciele samorządu gminnego oraz delegacje ze szkół podstawowych z terenu gminy Zambrów upamiętnili żołnierzy walczących w bitwie pod Wądołkami. Skromna uroczystość odbyła się pod pomnikiem na skraju lasu.

Jak co roku, 11 września odbyła się uroczystość związana z uczczeniem pamięci żołnierzy poległych w bitwie pod Wądołkami. Pod pomnikiem w miejscu bohaterskiej śmierci majora Stanisława Knapika spotkali się Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, Sekretarz Gminy Bogdan Pac, a także delegacje ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy.

Uroczystość rozpoczęła się od krótkiego przypomnienia uczniom przybyłym na obchody historii tego miejsca oraz bitwy o Zambrów. Następnie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Kolejnym punktem wydarzenia była prelekcja historyczna przygotowana przez członków Stowarzyszenia im. 71. Pułku Piechoty, połączona z symboliczną wystawą broni i ekwipunku z czasów II Wojny Światowej.

Dzisiejsze obchody były wyrazem hołdu wobec żołnierzy poległych w Wądołkach we wrześniu 1939 roku. Stanowiły żywą lekcją historii dla młodych ludzi. Stały się prawdziwym dowodem pamięci o bohaterach Ojczyzny.Pomnik upamiętniający żołenierzy poległych w bitwie pod Wądołkami został odsłonięty i poświęcony w 2005 r. Inicjatorem wzniesienia monumentu był Ireneusz Krystowski, pochodzący z Wądołk. Sam pomnik położony jest na skraju lasu w Wądołkach. Trudno do niego trafić. Wielokrotnie próbowano oznakować dojście do pomnika, jednak zawsze oznakowanie niszczone było przez wandali. Od dwóch lat drogę do pomnika wskazują symboliczne trzy betonowe słupy owinięte drutem kolczastym, umiejscowione w lesie przy drodze gminnej relacji Wądołki – Długobórz.


BD


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: