REKLAMA:

Odsłonięto tablicę pamiątkową w Nowym Zakrzewie [foto]

świąteczne
10.09.2017 r., godz. 22.30
Odsłonięto tablicę pamiątkową w Nowym Zakrzewie [foto], 10.09.2017 r.
Upamiętniono śmierć 18 mieszkańców Nowego Zakrzewa i okolic, zamordowanych we wrześniu 1939 roku. Tablica pamiątkowa z nazwiskami poległych została dziś uroczyście odsłonięta.

Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej mieszkańcom Nowego Zakrzewa i okolic, rozstrzelanym we wrześniu 1939 r., odbyło się dzisiaj, 10 września. Wydarzenie to poprzedziła msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie sprawowana w intencji poległych.

W uroczystości wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP Lech Antoni Kołakowski, naczelnik Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku dr hab. Krzysztof Sychowicz, dziekan zambrowski ks. prałat Jerzy Samsel, Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, Zastępca Burmistrza Miasta Zambrów Bogdan Kamiński, dyrektor Zakładu Karnego w Czerwonym Borze ppłk Adam Kozioł, dyrektor Szkoły Podstawowej w Starym Zakrzewie Dorota Daniłowska, autor projektu tablicy Wojciech Rusiecki, przedstawiciele rady powiatu, gminy i miasta oraz sołtys i mieszkańcy Nowego Zakrzewa. Wartę przy pomniku zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia 71. Pułku Piechoty.

Po poświęceniu pomnika przez ks. prałata Jerzego Samsela, tablica została oficjalnie odsłonięta. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Dr Krzysztof Sychowicz w swoim przemówieniu przedstawił pokrótce sytuację w rejonie Nowego Zakrzewa we wrześniu 1939 r. Ponadto podkreślił ważną rangę dzisiejszego wydarzenia dla miejscowej ludności i rodzin poległych. Również wójt Jarosław Kos wyraził swoje zadowolenie, że dzięki pomnikowi pamięć o poległych nigdy nie zaginie.

- „Zebraliśmy się dzisiaj, aby upamiętnić i oddać hołd 18 mieszkańcom Nowego Zakrzewa i okolic, zamordowanym we wrześniu 1939 roku. (…) W tym miejscu zginęli ludzie. Zostali upokorzeni i odarci z godności. Jest to miejsce przesiąknięte krwią naszych bliźnich. Dziś, znając wymiar bezwzględnego zła, które się wówczas dokonało, nie wolno nikomu zapominać o wojnie i jej ofiarach. Ta tragiczna historia nadal istnieje i jest przechowywana w naszej pamięci. Oby tak było, gdyż tam, w lesie, choć nie ma już ciał pomordowanych, pozostała ich krew. Ta ziemia jest krwią przesiąknięta i ona woła: Nigdy więcej!” – mówił podczas wystąpienia Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos.

Po odczytaniu przez oficera Służby Więziennej por. Łukasza Czeczkę apelu poległych i salwie pododdziału honorowego Służby Więziennej pod dowództwem kpt. Marcina Karpińskiego, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Nowego Zakrzewa złożyli wieńce i znicze pod tablicą pamiątkową.

Warto dodać, że oprawa muzyczna, o którą zadbała Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Witkowskiego, doskonale podkreśliła uroczysty charakter wydarzenia.


RN


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: