REKLAMA:

Wyborczy konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

edukacja
07.09.2017 r., godz. 19.00
Nagroda w wysokości 1300 zł czeka na zwycięzcę drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym. Poświęcony jest wyborom samorządowym, a kierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Państwowa Komisja Wyborcza wraz z Krajowym Biurem Wyborczym organizuje II edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory” poświęconego wyborom samorządowym. Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego – w szczególności dotyczącego wyborów samorządowych, propagowanie idei udziału w tych wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

Zainteresowani udziałem w nim uczniowie powinni do 17 października zgłosić się do dyrektora swojej szkoły. 9 listopada planowany jest pierwszy szkolny etap konkursu, na którym będą rozwiązywać test składający się z 25 pytań. Uczniów, którzy zakwalifikują się do finału wojewódzkiego, czeka pisanie pracy na jeden z trzech tematów: „Istota i funkcje samorządu terytorialnego, a system wyborczy (większościowy czy proporcjonalny)”, „Wybory do organów samorządu terytorialnego w II Rzeczypospolitej” lub „Udział władzy sądowniczej w organizacji i przeprowadzaniu wyborów do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborów wójtów (burmistrzów, prezydentów miast)”. Rozstrzygnięcie II etapu konkursu nastąpi do 15 lutego 2018 r.

W trzecim, ogólnopolskim etapie konkursu najlepsi uczniowie z całej Polski spotkają się 15 marca 2018 roku w Warszawie z Państwową Komisją Wyborczą i będą odpowiadać na trzy losowo wybrane pytania z zakresu działów I, II oraz VII-IX Kodeksu wyborczego.

Najlepsi otrzymają nagrody pieniężne – za pierwsze miejsce 1300 złotych, za drugie – 800 zł, a za trzecie – 600 zł. Opiekunowie laureatów także dostaną nagrody – 600 zł. Autorzy najlepszych prac w województwach otrzymają nagrody rzeczowe.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem konkursu dostępne są na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej pod adresem www.pkw.gov.pl.

ŁC


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: