REKLAMA:

Uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej [foto]

świąteczne
01.09.2017 r., godz. 18.30
Uczcili rocznicę wybuchu II wojny światowej
78. rocznicę wybuchu największego w dziejach świata konfliktu zbrojnego, czyli II wojny światowej, władze Powiatu Zambrowskiego uczciły pod pomnikiem oraz w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej, gdzie odprawiono mszę w intencji ofiar tej wojny.

Dziś wypada 78. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Symbolem ataku Niemiec na Polskę stały się strzały pancernika „Schleswig-Holstein”. Pierwsze pociski poleciały 1 września 1939 r. o godzinie 4.45 w stronę polskiej składnicy wojskowej Westerplatte. Był to początek najstraszliwszej wojny, która na Podlasie i Mazowsze dotarła już kilkanaście dni później. 11 września 1939 roku stoczona została bitwa o Zambrów, a 17 września miała miejsce agresja Armii Czerwonej na Polskę.

W wielu miastach w Polsce dziś uroczyście upamiętnia się 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obchody odbyły się również w Zambrowie, a ich organizatorem było Starostwo Powiatowe.

Obchody rozpoczęła o godzinie 12:00 msza święta w intencji ofiar II wojny światowej w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie. Uczestniczyły w niej zambrowskie poczty sztandarowe, władze samorządowe województwa, powiatu i gmin z Zambrowa i Kołak Kościelnych, delegacje szkół, stowarzyszeń, straży, zakładu karnego, kombatantów, Sybiraków i innych związków, zakładów pracy i partii politycznych funkcjonujących w Zambrowie.

- „Skutki tej wojny trwały dla nas Polaków przez dziesiątki lat. Aż do 1989 roku, kiedy odzyskaliśmy naszą suwerenność. Jej skutki trwają po dzień dzisiejszy (…) Dzisiaj w przemówieniach wielu europejskich polityków przewija się jeden i ten sam motyw samozadowolenia. Europa jest kontynentem bez wojny. Spełniły się nasze marzenia o wiecznym szczęściu. Sama możliwość wojny znikła z horyzontu refleksji i polityki europejskiej. Człowiek wierzący nie powinien karmić się iluzjami. Ludziom zagraża niebezpieczeństwo wojny i aż do przyjścia Chrystusa będzie zagrażać.” - mówił podczas homilii ks. dziekan Jerzy Samsel, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej.

Po mszy zwarta kolumna uczestników uroczystości przemaszerowała na cmentarz parafialny, gdzie wszyscy wspólnie modlili się przy grobie Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Ojczyzny 11 września 1939 roku w Bitwie o Zambrów. To tutaj spoczywa 47 żołnierzy Wojska Polskiego. W trakcie uroczystości wartę przy pomniku zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty w Zambrowie.

Grozę wojny oraz hołd poległym żołnierzom oddali w swoich wierszach i piosenkach uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie. Młodzież, w otoczeniu zgromadzonych pocztów sztandarowych, recytowała nad żołnierskimi mogiłami utwory poetyckie, nawiązujące do wydarzeń sprzed blisko ośmiu dekad.

Następnie przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli oraz reprezentujący kombatantów pan Tadeusz Nowowiejski wystąpili z okolicznościowymi przemówieniami. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły pod pomnikiem wieńce i kwiaty.II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, trwającym do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945). Działania wojenne objęły zasięgiem prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział kraje Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów osób.

ŁC


 
Galeria zdjęć:
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: