REKLAMA:

Dziś 78. rocznica wybuchu II wojny światowej

świąteczne
01.09.2017 r., godz. 10.20
78 lat temu, po ataku niemieckiego pancernika na Westerplatte, wybuchła II wojna światowa.

1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Pierwsze pociski poleciały o godzinie 4.45 w stronę polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte. Był to początek najstraszliwszej wojny, która na Podlasie i Mazowsze dotarła już kilkanaście dni później. 11 września 1939 roku stoczona została bitwa o Zambrów, a 17 września miała miejsce agresja Armii Czerwonej na Polskę.

II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, trwającym do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945). Działania wojenne objęły zasięgiem prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany.

Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział kraje Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów osób.

Warto wspomnieć, że dziś samorząd Powiatu Zambrowskiego organizuje obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie, gdzie odprawiona zostanie msza święta w intencji ofiar II wojny światowej. Po liturgii nastąpi przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie zaplanowano modlitwę przy grobie Pamięci Żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Ojczyzny, przemówienia okolicznościowe oraz złożenie wieńców.
RN


 
Logowanie
Jeśli chcesz obejrzeć zdjęcia w powiększeniu musisz się zalogować.

Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojuego loginu to zarejestruj się. Rejestracja jest całkowicie darmowa i zajmie kilka chwil.
REKLAMA: